Модната и развлекателната индустрия отдавна са преплетени. На 14 февруари те се сближиха още повече - Louis Vuitton обяви американския рапър и продуцент Фарел Уилямс за новия творчески директор за мъжкото си облекло.

Това се случва около 16 месеца след внезапната смърт на предишния дизайнер на позицията - Върджил Абло, който почина на 28 ноември 2021 г.

,,Фарел Уилямс е визионер, чиито творческите вселени се простират от музиката до изкуството и модата. Той продължава да се утвърждава като глобална културна икона", написа френският луксозен бранд в Instagram.

49-годишния Уилямс получи една от най-престижните роли в индустрията на облеклото - творчески директор в мъжката мода. Назначаването на носителя на 13 награди "Грами" е първият голям ход от новия главен изпълнителен директор на Louis Vuitton Пиетро Бекари, който се присъедини към марката през януари 2023 г. Бекари се премести от Dior, която също е под шапката на луксозния конгломерат LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy).

Фарел Уилямс беше първият мъж посланик на Chanel. Той се смята и за музата на Карл Лангерфелд за шоуто Métiers d'Art.

С Louis Vuitton работи от 2004 г. насам. Наскоро влезе в сътрудничество с бижутерската компания Tiffany & Co (и тя част от LVMH). По време на ревюта на мъжко облекло в Париж през януари Уилямс рядко оставаше без чифта си слънчеви очила Tiffany & Co, обсипан с диаманти. Носеше ги и на наградите "Грами".

Първата му колекция за Louis Vuitton ще бъде показана през юни в Седмицата на мъжката мода в Париж.

„Радвам се да приветствам Фарел обратно у дома, след нашите сътрудничества през 2004 и 2008 г.“, каза Пиетро Бекари под изявлението на бранда в Instagram. „Творческа му визия отвъд модата несъмнено ще отведе Louis Vuitton към следващата глава.“

Фарел Уилямс не е новобранец в дизайна на мъжко облекло. Той е създател на влиятелни марки за улично облекло Billionaire Boys Club и Ice Cream в партньорство с японския дизайнер Nigo (който днес е артистичен директор на Kenzo, също е собственост на LVMH). Американският рапър е и съсобственик на марката за улично облекло Human Made и съсобственик на G-Star Raw Denim.

През 2020 г. Уилямс се впусна в сферата на красотата с марката за грижа за кожата Humanrace. Тя се води неутрална по пол. Музикантът се появи с червено червило на тазгодишната церемония на "Грами".

Назначаването на Уилямс подчертава очевидната тенденция сред производителите на луксозни стоки - да поставят бъдещето си в ръцете на развлекателни знаменитости, а не дизайнери по професия. Фарел Уилямс носи огневата мощ на своята общност. Последователите му в Instagram са 14,3 милиона, а фийдът му има само една публикация. За сравнение - Донатела Версаче има 9,8 милиона, творческият директор на Balmain Оливие Рустейн има 9 милиона, а Симон Порте Жакмюс (Jacquemus) има 5,3 милиона. Освен това той е и един от най-богатите в рапа и хип-хопа.

Други високопоставени музиканти, обхванати от луксозната мода през последните години, включват Риана, чиято линия облекло Fenty в партньорство с LVMH беше закрита по взаимното съгласие на изпълнителката и конгломерата през 2021 г. Също проблемният рапър Кание Уест, който се превърна в неизменна част от седмиците на модата по света с Yeezy и adidas и Balenciaga, които официално приключиха отношенията си с него.

Louis Vuitton, основан през 1854 г., е основа за богатството, натрупано от създателя и главен изпълнителен директор на LVMH Бернар Арно. 74-годишният Арно наскоро бе класиран за най-богатия човек в света, като изпревари Илон Мъск с нетното си състояние от 214 милиарда долара. Мъск в момента има 178.3 милиарда долара.

Въпреки че мъжкото облекло представлява сравнително скромен процент от общите приходи за LVMH, която има над 70 марки под шапката си, то остава най-бързо развиващият се сектор в индустрията за луксозни стоки, която продължава да се бори с насрещните ветрове, предизвикани от глобалната пандемия и загубата на пазари в Китай и Русия.

Prada измести Gucci, Adidas е аут - най-интересните модни марки според потребителите


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Александър Стуб: Да видим кога търпението на Тръмп към Путин ще приключи

Президентът на Финландия нарече войната на Путин "най-голямата геополитическа грешка"

18:24 - 23.08.2025
Политика

Русия налага часове по "Духовно-нравствена култура" за сметка на чужди езици

В 5-7 клас ще се учи какво е "руският мир" и как се "служи на Отечеството на война и в мирния живот"

15:36 - 23.08.2025
Бизнес

Роджър Федерер вече е член на клуба на милиардерите

"Форбс" оцени нетното богатство на бившия No.1 на 1,1 млрд. долара

14:24 - 23.08.2025
Важно днес

Гаф беляза награждаването на световната шампионка Даря Варфоломеев

Вместо химна на Германия организаторите пуснаха химна на... Грузия

12:19 - 23.08.2025
Кино и сериали

"Войната на семейство Роуз" се завръща с Оливия Колман и Бенедикт Къмбърбач

Римейкът на класиката от 1989 г. с Катлийн Търнър и Майкъл Дъглас: Всичко е позволено в любовта и войната

11:04 - 23.08.2025
Важно днес

Съветникът на Тръмп, който го скара с Илон Мъск, става посланик в Индия

Роденият в СССР съветник на Тръмп досега отговаряше за проверката на всички назначения в Белия дом

09:52 - 23.08.2025
Кино и сериали

Уил Шарп от "Белият лотос" е новият Амадеус, 40 г. след филма на Форман

Актьорът Пол Бетани ще изиграе Антонио Салиери

09:16 - 23.08.2025