В търговската война със САЩ председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща решителен отговор от страна на ЕС.
В обръщение пред Европейския парламент тя заяви, че блокът не иска непременно "да отвърне на удара", но "ако е необходимо", ще го направи. Вече има и изготвен план за целта.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп въведе серия от мита, след като встъпи в длъжност през януари. От март са въведени нови тарифи от 25% върху вноса на стомана и алуминий, които засягат и ЕС. Миналата седмица Тръмп обяви и 25% мита за вноса на автомобили от чужбина, които ще влязат в сила окончателно от четвъртък, 3 април.
Тръмп заяви, че това ще е "Денят на освобождението" за САЩ, като смята, че мерките ще доведат до ползи за американската икономика. Много експерти обаче са критични към ефекта от подобно решение, което ще засегне различни световни индустрии.
В своя аналитична статия изданието "Politico" отбелязва, че досега Брюксел "играе по традиционните правила на търговската война", като отговаря на по-широките мита на Тръмп върху промишлените метали с еквивалентни мерки върху американски марки. Отговорът "зъб за зъб" (tit for tat) има за цел да съответства на действията на администрацията, но не и да ескалира нещат.
Сега, когато Вашингтон заплашва да накаже ЕС с още мита и бариери, Брюксел се готви да увеличи залога, пише Politico.
"Ще подходим към тези преговори от позицията на силата. Европа държи много карти. От търговията до технологиите, до размера на нашия пазар. Но тази сила се гради и върху готовността ни да предприемем твърди контрамерки. Всички инструменти са на масата", заяви фон дер Лайен.
Високопоставен източник посочва пред "Politico", че Брюксел може да се насочи към мерки спрямо големи банки като J.P. Morgan или Bank of America, или технологични гиганти като X на Елон Мъск, Google или Amazon.
"Със сигурност не изключваме по-голям, по-добър и по-креативен отговор чрез услуги, чрез права на интелектуална собственост", посочва източникът.
ЕС е износител на автомобили, фармацевтични продукти и храни за САЩ, но е голям вносител на услуги - и това му дава повече възможности за влияние в търговски спор, отбелязва "Politico".
В речта си пред ЕП фон дер Лайен отправи и призив в посока укрепването на европейския вътрешен пазар. Според нея има "твърде много пречки, които затрудняват работата на европейските компании“.
По думите ѝ трябва да е по-лесно малките и средните предприятия да продават своите продукти във всички държави-членки на ЕС. В същото време председателката на ЕК призова за намаляване на бюрокрацията в страните-членки, така че "европейците да могат да инвестират по-лесно в Европа".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: