Фотографът, който спечели Олимпиадата с полета на сърфиста Габриел Медина Снимка: © Getty Images / Jerome Brouillet—AFP/Getty

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Фотографът Жером Бруийе ще запомни тази Олимпиада - ако Игрите раздаваха медали за най-добра снимка, французинът щеше да спечели златото с този кадър.

Камерата му улови полета на бразилския сърфист Габриел Медина по време на третия кръг от олимпийския турнир, който се провежда в Таити.

30-годишният Медина успява да се качи с шортборда си на една от високите вълни в океана и не може да скрие радостта си, докато "лети" над водата.

"Номер едно", показва на всички сърфистът с високо вдигнат показалец.

Номер едно е и снимката за спомен от този страхотен момент.

Медина също сподели фотографията на Жером Бруийе в своя профил в Instagram с цитат от Библията: "За всичко имам сила чрез Онзи, Който ме укрепява".

Жером Бруийе получи огромно признание за успешното заснемане на кадъра още в третия ден от Олимпийските игри. Пред списание TIME той разказва, че всички фотографи са разпределени в две лодки, от които могат да снимат сърфистите.

Ако лодките са в правилни позиции, ако времето е хубаво, вълните са силни и светлината е подходяща - крайбрежието на Теахупо'о може да стане чудесна "площадка".

"Всичко останало е опит, тайминг и малко късмет! Това е разликата между една добра снимка и една велика снимка", казва той.

Според него - световният успех на това изображение се дължи както на неговите умения, така и на съобразителността на редактора в Agence France Press, който забелязва изключителната снимка и веднага я публикува.

Самият фотограф познава мястото много добре. Родом от Марсилия, преди 10 години той се премества да живее в Таити, след като се влюбва в острова по време на ваканция.

Сърфът е хобито му, но според него дори малките вълни край Теахупо'о са опасни за любителите. Името на селището се превежда приблизително като "Стената на черепите".

Познанието му за спорта също му помага да изчака правилния момент, в който Габриел Медина ще се оттласне от вълната. Бруийе казва пред "Гардиън", че е виждал как сърфистът прави подобни скокове, когато се радва на представянето си.

Фотографът споделя, че е бил шокиран колко бързо и скоростно се разпространява уловеният от него кадър. Доста бързо се появиха и шегите в социалните мрежи:

Важно днес

Борисов: Когато разбрах за ареста на Благомир Коцев, знаех, че това е краят на правителството

Борисов заяви, че не протестите, а "самонадеяността" е свалила кабинета

22:38 - 02.01.2026
Бизнес

Над 1 млрд. лева кеш са внесени в банките само в последните два работни дни на 2025 година

Банковият сектор в България отчете безпроблемен преход към еврото

17:08 - 02.01.2026
Политика

Близка до Орбан компания може да придобие рафинерията в Сърбия

Сръбският президент очаква сделката да стане факт до 18 януари.

16:37 - 02.01.2026
Спорт

Александър Везенков попадна в идеалния отбор на Евролигата

Поредно голямо признание за българина

16:13 - 02.01.2026
Важно днес

Борисов реши да даде първото си интервю от години пред Явор Дачков

Разговорът е записан предварително в централата на ГЕРБ

14:38 - 02.01.2026
Важно днес

Кипър поема за втори път ротационното председателство на ЕС

Островната държава ще председателства съвета на ЕС в до края на юни 2026 година

13:34 - 02.01.2026
Важно днес

Спортът не бил за него, но приемал по-високи дози аспирин - Тръмп говори за здравословното си състояние

Американският президент определя здравето си като "перфектно" на фона на опасения за възрастта му

12:13 - 02.01.2026
Важно днес

Поскъпва пътуването по магистралите в Северна Гърция

По-високите такси засягат и основния трафик от България

10:37 - 02.01.2026