Протестът на фермерите блокира ключова магистрала до Париж Снимка: © Getty

Френските фермери, които протестират вече цяла седмица, блокираха магистрала А1 - основния път, свързващ Париж със Северна Европа, който е и най-натовареният на континента.

Заради десетки трактори и бали със слама, поставени на пътната настилка, магистралата беше затворена за движение на две места, което създаде сериозни логистични затрудения.

По данни на Организацията на мнозинството земеделски производители, само в четвъртък недоволните са наброявали 55 000 души.

Демонстрациите достигнаха своята кулминация именно на 25 януари, когато протестиращи вандализираха пространството пред няколко държавни институции и нахлуха в супермаркети.

В Ажен (Югозападна Франция) те изхвърляха гуми, пластмаса, кашони и тор пред градската гара и блокираха релсите, заставайки на тях.

До ескалация се стигна и пред сградата на Инспекцията по труда, където диво прасе беше провесено на дърво, съобщи France 24.

Към този момент не са предприети никакви полицейски действия срещу демонстрантите с аргумента, че недоволните нито са нападали служители на реда, нито са причинили щети върху самите публични сгради, заяви френският министър на вътрешните работи Жералд Дарманен.

Днес следобед се очаква министър-председателят на Франция Габриел Атал, придружен от министъра на земеделието, да посети От Гарон (Югозападна Франция) и да предложи "конкретни мерки“ за потушаване на земеделския бунт.

Това е първата сериозна криза, пред която е изправен най-младият премиер в историята на страната след встъпването си в длъжност в началото на тази година.

Той ще трябва да задоволи исканията на фермерите, които се различават в зависимост от земеделската им дейност - птицевъдите, засегнати от птичия грип миналата година, лозарите, чиито вина се продават по-малко, производителите на биозеленчуци, отбягвани от французите, или големи производители на зърнени култури.

Сред исканията им са въвеждане на минимална цена на продуктите, изплащане на отдавна закъснели помощи и компенсации и мораториум върху забраната на пестицидите.

Някои от 140-те им искания предполагат промени в регламенти на европейско ниво.

Земеделски протести бяха организирани и в Германия, Белгия, Полша и Швейцария през последните месеци.

Кулминация на фермерските протести в Берлин. Трактори и камиони пред Бранденбургската врата


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024