Габриел или Шекеринска - кой може да стане заместник на Марк Рюте в НАТО?

След по-малко от два месеца новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте ще заема поста си, а неговият заместник Мирча Джоана се очаква да се оттегли, за да участва като кандидат на президентските избори в Румъния в края на ноември. Основен въпрос преди да започне мандатът на Рюте е кой ще стане негова дясна ръка.

Вече е постигнато съгласие основен помощник Марк Рюте да стане източноевропеец, посочва пред Politico източник от НАТО.

Имената, които се завъртяха, са на бившия български еврокомисар и външен министър Мария Габриел и на бившата министърка на отбраната на Северна Македония Радмила Шекеринска.

Според изданието и двете са влезли в тесния кръг от кандидати за заместник на Рюте.

"Постът може да бъде зает от жена от Източна Европа, включително заради натиска жена от региона да застане начело на НАТО вместо Рюте," казва пред Politico бившата говорителка на НАТО, румънката Оана Лунджеску.

Рюте официално ще поеме поста на 2 октомври , когато се очаква и важна мисия на Алианса за укрепване на Източния фланг заради потенциална заплаха от настъпление на Русия срещу държава от НАТО - според Германия такъв сценарий би могъл да се очаква в следващите 5 до 8 години.

Затова ролята на заместника му е особено важна, посочва Politico, като отбелязва, че ако на поста бъде избрана Шекеринска, тя ще стане най-високопоставеният служител от Западните Балкани извън Европейския съюз. Изданието припомня, че Северна Македония стана част от Алианса преди 4 години, а ключова роля в процеса по присъединяването изигра именно Радмила Шекеринска, която в момента е заместник-председател на Партията на европейските социалисти.

Шекеринска е известна с прозападните си възгледи и с изказването си в интервю след нахлуването на Русия в Украйна, в което отхвърля твърденията на Русия, че разширяването на НАТО на Изток е било част от "зъл план на Запада".

"Точно обратното, първоначално по-големите държави членки на НАТО нямаха никакво желание за разширяване", казва Шекеринска.

Бившата министърка не е коментирала евентуална своя номинация за заместник на Рюте, но според анализатори тя би била идеален кандидат.

"Следващият заместник-главен секретар на НАТО трябва да е високопоставена фигура, която да е компетентна, смела, мъдра по отношение на Русия и да разбира предизвикателствата пред Западните Балкани. Радмила Шекеринска се вписва идеално," казва пред Politico Майда Руге от Европейския съвет за международни отношения.

Според други двама източници в поста на заместник на Рюте се цели и Мария Габриел.

"Има слухове за бившия европейски комисар и бивш български вицепремиер," потвърждава и Лунджеску.

Габриел, както и делегациите на София и Скопие в НАТО, не се коментирали официално темата.

Politico припомня още близостта на българския политически елит с Русия, както и че в интервю за изданието през април бившият български премиер Николай Денков е предупредил, че "Русия ще направи всичко възможно, за да възвърне сериозното си влияние в Европа"

За София и Скопие пък общ проблем остават високите нива на корупция.

Габриел и Шекеринска обаче не са единствените кандидати, които се очаква да се включат в битка за заместник на Рюте. Сред спряганите имена е още това на бившия премиер премиер на Латвия Кришанис Каринш.

Полша и Турция също се очаква да посочат свои номинации, според дипломати от НАТО. В Полша обаче има противоборство между премиера Доналд Туск и президента Анджей Дуда за това кой да бъде претендентът за поста в Алианса.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Голям пожар затвори пътя Велико Търново – Арбанаси, хеликоптер се включи в гасенето

Огънят е обхванал местността Гарга баир

20:32 - 08.07.2025
Важно днес

Горски пожар бушува в Южна Франция, летището в Марсилия е затворено

Силни ветрове разпространиха пламъците към града

19:59 - 08.07.2025
Важно днес

Иван Костов: Кампанията срещу еврото може да форсира инфлацията - викаш злото и то идва

Той призова противниците на еврото "да спрат, защото причиняват само негативи на България"

18:10 - 08.07.2025
Важно днес

Домашен арест за 19-годишния шофьор, убил трима души, след като се вряза в заведение в Разград

Съдът е взел предвид възрастта, чистото минало и постоянния адрес на обвиняемия

18:07 - 08.07.2025
Важно днес

Парк “Врана” няма да бъде даден на общината, но не е ясно кой ще го поддържа

Областният управител на София отказва да се съобрази с ултиматума на кмета Васил Терзиев, щял да свиква работна група

17:41 - 08.07.2025
Важно днес

ЕК критикува България за нулевия резултат в борбата с корупцията

ЕК призна, че държавата е занулила почти всички опити да се бори с политическите и икономически зависимости на съд, прокуратура и полиция

17:15 - 08.07.2025
Важно днес

Трима мъже са осъдени за палеж на украински склад в Лондон по поръчка на руската групировка „Вагнер“

Първа присъда по новия Закон за националната сигурност на Великобритания

16:45 - 08.07.2025
Важно днес

Асен Василев: Пеевски е разпоредил акцията срещу кмета на Варна

"Искам да кажа на тези хора - нито ще ни спрете, нито ще ни изплашите"

16:37 - 08.07.2025
Живот

Най-големият хип-хоп фестивал в Словакия е пред провал след серия скандали, започнали с Кайне Уест

На сцената на "Рубикон" трябва да се качи Кайние Уест. Участието му обаче вече не е сигурно. Билети не се продават, а не е ясно дали изобщо има и сцена.

16:34 - 08.07.2025