ГДБОП проверява сигнал за мащабна хакерска атака при Пътната агенция Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" проверява сигнал за предполагаем мащабен теч на информация от Агенция "Пътна инфраструктура".

Според вътрешния министър Даниел Митов, сигналът е подаден от министъра на регионалното развитие Иван Иванов до ГДБОП, след като по-рано днес Nova News първи съобщиха за хакването.

Медията е получила имейл от хора, които твърдят, че са се сдобили с профилните данни на над 100 000 потребители и хиляда служители на АПИ през системата LIMA.

В откраднатата база данни има публични профили, имена, телефонен номер, имейл адреси, както и данните за техните превозни средства, съобщава Nova News.

Въпросното приложение LIMA беше разработено през 2015 г. по поръчка на АПИ от фирма, която се управляваше от Лиляна Деянова и Мартин Димитров. Целта на системата беше да дава информация за актуалното състояние на републканската пътна мрежа.

От АПИ първоначално са обявили пред Nova News, че мобилното приложение не работи от повече от 5 години, а достъпът до системата вече е само през уеб адрес и не изисква регистрация и каквито и да е други данни на потребителите.

Медията цитира експерт по киберсигурност, според когото може да става дума за по-стар пробив и кражба на данни

Спорт

Един от мачовете на сезона - "Ман Сити" сбърка, но оцеля срещу "Евертън"

Всичко вече е в ръцете на "Арсенал"

23:59 - 04.05.2026
Важно днес

Обединените арабски емирства съобщават за ирански атаки с дронове и пожар в ключово нефтено пристанище

Напрежението в Персийския залив отново ескалира

20:50 - 04.05.2026
Важно днес

Двама души са загинали, след като кола се вряза в пешеходци в Лайпциг (Обновена)

Съобщава се и за други пострадали

20:23 - 04.05.2026
Важно днес

Интерактивна карта ще показва състоянието на настилката на 16 хиляди километра пътища

Изпълнителят, ремонтирал отсечката между Костенец, Долна баня и Самоков, част от "Джиро д'Италия", ще бъде глобен

20:00 - 04.05.2026
Важно днес

Съдът пуска д-р Станимир Хасърджиев под гаранция от 60 000 евро

Актьорът Росен Белов и бившият легионер Симеон Дряновски остават под „домашен арест“

17:39 - 04.05.2026
Важно днес

Жена от Литва намушка четирима души в магазин във Варна

Трима от пострадалите са настанени в болница

16:41 - 04.05.2026
Важно днес

Новото правителство встъпва в длъжност в петък

Президентът Илияна Йотова свиква всички шест партии на формални консултации

16:29 - 04.05.2026
Важно днес

Военни самолети ще извършат тренировъчни полети над София

Изтребителите ще летят на 5 и 6 май

15:53 - 04.05.2026