Намерението на "Демократична България" да свика комисия за обсъждане на промени в конституцията заради съдебната реформа се сблъска със съпротива от страна на трите опозиционни партии - ГЕРБ, ДПС и "Възраждане".
Всяка от трите групи обяви, че няма да участва в състава на комисията, която така или иначе беше сформирана с гласовете на мнозинството. Неин председател ще е Христо Иванов.
Преди дни Иванов призова ГЕРБ и ДПС да проявят "елементарна отговорност пред обществения интерес" и да влязат в дискусия за "реален рестарт на съдебната власт".
Причината за апела е свързана не само евентуални промени в конституцията, за които се изисква голямо мнозинство, но и заради предстоящата смяна на състава на Висшия съдебен съвет. За да бъдат избрани новите му членове, е нужно всеки от тях да бъде подкрепен с поне 160 депутатски гласа, а управляващите имат 134.
От ГЕРБ обявиха, че няма да участват, защото така или иначе вече съществува Комисия по правни и конституционни въпроси. Мотивът на вносителите беше, че основната правна комисия е прекалено заета с общия поток от законопроекти.
ГЕРБ имаха претенции и по ръководството на специалната временна комисия, като поискаха или да я оглавят, или да поделят председателството й с представител на най-голямата политическа сила "Продължаваме промяната". След като това условие не беше прието, само шестима души от 59-членната група участваха в гласуването - 5 "за" и 1 "против".
От ДПС атакуваха ДБ с това, че все още не е внесен конкретен проект за промяна в конституцията, за която се създава отделна комисия. Христо Иванов отговори, че това не е направено, за да не се поставя опозицията пред свършен факт.
"Възраждане" обявиха, че "не е нито времето, нито мястото" за дебат около промените в основния закон.
В 8-членния състав на новата комисия влизат: Христо Иванов и Атанас Славов (ДБ), Андрей Михайлов и Ива Митева (ИТН), Рена Стефанова и Стою Стоев (ПП) и Филип Попов и Явор Божанков (БСП).
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: