ГЕРБ и ДПС най-после внесоха своя проект за правила, по които ще бъдат избрани новите членове на Комисията за противодействие на корупцията - наследник на КПКОНПИ.
Текстът е подписан от Рая Назарян, Теменужка Петкова, Деница Сачева, Филиз Хюсменова и Ертен Анисова, като идва дни след призивите на ПП-ДБ да не бавят повече процедурата за избора.
Почти същият текст - с някои дребни промени - беше внесен в началото на март 2024 г. от Кирил Петков, Христо Иванов и др. депутати от ПП-ДБ. Тогава Рая Назарян от ГЕРБ обвини колегите си, че са взели написаните от нея правила и са ги представили като свои.
Формалното оправдание за забавянето беше изчакване на съгласуване от Европейската комисия - на практика няма почти никаква корекция по текстовете.
Изборът на членове на КПК трябваше да е приключил още преди 4 месеца. На практика - започва едва в последните седмици от живота на 49 Народно събрание. Без тях България няма как да получи второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост от 1,2 млрд. лв.
Правилата уреждат съставянето и работата на т.нар. Номинационна комисия от петима експерти, които ще оценяват качествата на кандидатите за КПК.
В нея влизат представители на:
- Върховния касационен съд
- Висшия адвокатски съвет
- Министерството на правосъдието
- Омбудсмана на Република България
- Сметната палата.
От първоначално внесения текст, който Назарян припозна като свой, са отпаднали изискванията, които поставяха ясни срокове за съставяне и работа на тази Номинационна комисия, както и срокът за обсъждане на кандидатурите в Народното събрание.
От нея вече няма да се изисква да класира кандидатите, а само да ги оцени. Няма и възможност всеки член от Номинационната комисия да изразява особено мнение, ако не е съгласен с доклада с оценките.
Как ще се избират кандидатите за Комисията Антикорупция?
- те ще се номинират от депутати или от НПО;
- задължително е да нямат друго гражданство освен българско;
- да не са осъждани за престъпление;
- да не са лишени от право да заемат публични длъжности или да упражняват конкретна професия;
- да нямат изискуеми публични задължения над минималната работна заплата;
- да не са били членове на управляващ или контролиращ орган на политическа партия в последните 5 г.;
- в последните 5 г. да не са били депутати, евродепутати, членове на Министерския съвет, да не са заемали позиция в политически кабинет на орган на изпълнителната власт;
- да имат висше юридическо образование с придобита юридическа правоспособност или висше икономическо образование;
- да имат 7 г. юридически стаж или 7 г. стаж в службите за сигурност и обществен ред;
- да са преминали проверка за принадлежност към ДС.
Всеки от кандидатите, които отговарят на условията, ще бъде поканен на изслушване, а Номинационната комисия ще оцени моралните и професионални качества, подготовката и качествата, както и концепцията му.
Комисията трябва да представи своя доклад в рамките на 10 дни пред парламентарната комисия за превенция на корупцията, а тя на свой ред трябва да реши дали да проведе допълнително изслушване или да прати списъка за гласуване в пленарната зала на Народното събрание.
За да бъдат избрани, кандидатите трябва да получат 2/3 от гласовете на народните представители. Ако това мнозинство не се постигне от трима кандидати, процедурата започва отначало.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: