Годината на Covid-ваксините: Защо България остана последна

27 декември 2020 беше денят, в който България и целият Европейски съюз започнаха масовата си кампания за имунизиране на населението срещу Covid-19.

Всички държави от ЕС имаха възможността да поръчат дозите от своите препарати по общ договор, да получат първите пратки едновременно и да решат сами как да подредят приоритетните групи.

Година по-късно - България стои на дъното на класациите по дял на имунизираното си население. Причините бяха свързани както с липсата на информационна кампания, така и с няколко стратегически грешки на правителството.

Най-проблематично се оказа предварителното решение да се поръчат големи количества от най-евтиния препарат от AstraZeneca за сметка на заявените РНК-дози на Pfizer/BioNTech и Moderna.

Кабинетът "Борисов" направи спорен опит да компенсира дефицита едва през март 2021 г., когато вече се виждаше, че България изостава в имунизирането на населението си - и то за сметка на наличностите в останалите европейски държави. Дори това не помогна особено за кампанията.

Въпреки първоначалното високо търсене на ваксини - мнозинството от населението се оказа в плен на притесненията си, дезинформацията през социалните мрежи, активната антикампания от страна на политици и някои медици, както и на липсата на воля в правителствата (редовно и две служебни) да се мобилизират за превенция на Covid-19.

Именно изгубените месеци през пролетта и лятото на 2021 г. връщат България най-сериозно назад в сравнение с останалите държави от европейската общност.

Напредък се забелязва чак през есента, когато беше взето решението да се въведат задължителните Covid-сертификати за достъп до няколко категории обществени места. Инерцията обаче отново рискува да се прекъсне.

Резултатът от ваксинационната кампания на континента показва, че на теория България можеше да бъде сред първенците в Европа по ваксинация. В началото най-облагодетелствани бяха малките островни държави, в които населението е компактно, планирането - лесно, а логистичните ограничения са незначителни.

В крайна сметка обаче най-масова завършена имунизация има в държави като Дания, Ирландия, Португалия, Белгия - страни с между 5 и 10 млн. души население и сходна средна възраст на жителите като България.

Вместо това завършваме годината с 32% напълно имунизирано население над 18-годишна възраст, или с 16 процентни пункта под предпоследната Румъния.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

14 поредни шампионски титли. “Лудогорец” подгони световен рекорд

В шампионския си мач “Лудогорец” излезе без нито един българин в стартовия състав

23:21 - 27.04.2025
Важно днес

Мария Бакалова: Хората трябва да започнат да си вършат работата и да поемат отговорност

Бакалова е първата българка, номинирана за "Оскар", "Златен глобус" и BAFTA

18:44 - 27.04.2025
Важно днес

Бойко Борисов се срещна със сина на Тръмп в София

Синът на американския президент Доналд Тръмп - Доналд Тръмп-младши, пристигна в София по-рано днес 

17:46 - 27.04.2025
Важно днес

Председателят на Европейския съвет Антониу Коща е на тридневно посещение в България

Коща, бивш министър-председател на Португалия, се смята за един от най-уважаваните и надеждни политици в ЕС

13:47 - 27.04.2025
Важно днес

Корнелия Нинова учреди партията си "Непокорна България"

Новият политически проект щял да бъде "твърдо против смяната на пола на децата"

11:39 - 27.04.2025
Технологии

Пълните ползи от AI за работата ни изискват трансформация на работното място

Три препоръки за преосмисляне на начина, по който работим в ерата на изкуствения интелект

09:55 - 27.04.2025