Две знакови антимонополни дела срещу световни технологични гиганти завършиха в полза на Европейския съюз.
Най-висшият съд в Европа отсъди срещу данъчната сделка на Apple с Ирландия и антиконкурентните практики на Google в двe ключови дела.
Така гигантът от Купертино ще трябва да внесе 13 млрд. евро неплатени данъци в Ирландия, а Google е санкциониран с 2,4 млрд. евро за нарушаване на антитръстовото законодателство в ЕС.
Европейският комисар за защита на конкуренцията Маргрете Вестагер коментира съдебните решения с думите: "Днес е голяма победа за европейските граждани и данъчната справедливост," като определи решението за Google като "голяма победа за дигиталната справедливост".
Вестагер, чийто мандат приключва през ноември, е популярна с твърдия си подход срещу данъчните преференции за големите технологични компании, които някои страни от ЕС им предоставят в опит да ги привлеката, както и срещу опитите им да потискат по-малки конкуренти. Съдебните победи могат да насърчат нейния наследник в новата ЕК да продължи по същия път, отбелязва агенция Reuters.
През 2016 г. Европейската комисия разпореди Apple да плати 13 милиарда евро в неплатени данъци на Ирландия, като заяви, че производителят на iPhone е се възползвал от две стари ирландски данъчни решения, които изкуствено са намалили данъчната тежест за Apple до едва 0.005% през 2014 г.
Съдът постанови, че Apple е получила незаконна помощ от Ирландия и неплатените данъци трябва да бъдат внесени. Съдиите посочиха, че дъщерните компании на Apple в Ирландия са се ползвали с по-благоприятно данъчно третиране в сравнение с други компании, които не са имали подобни привилегии.
Apple, на свой ред, твърди, че е платила 577 милиона долара данъци, което е 12.5% от генерираната печалба в Ирландия за периода 2003-2014. Компанията изрази разочарование от решението и коментира, че Европейската комисия се опитва да промени правилата със задна дата и пренебрегва факта, че според международните данъчни закони, приходите на компанията вече са били обложени в САЩ.
Ирландия, чийто нисък корпоративен данък допринесе за привличането на големи технологични компании да установят своите европейски централи там, също обжалва решението на ЕС, като заяви, че данъчното ѝ третиране на сделки с интелектуална собственост е в съответствие с останалите страни от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Впоследствие Ирландия се съгласи с глобалната реформа на корпоративното данъчно облагане и се отказа от емблематичния си корпоративен данък от 12.5%. Въпреки това данъчните приходи от мултинационални компании там се увеличават.
Съдът на ЕС отхвърли и жалбата на Google срещу глоба от 2,42 милиарда евро, наложена от Вестагер преди седем години за антиконкурентни практики. Съдът постанови, че поведението на Google е било дискриминационно.
Google изрази разочарование от решението, като посочи, че е направила промени през 2017 г., за да отговори на изискванията на Европейската комисия. През 2017 г. Комисията наложи глоба на компанията за това, че е използвала своя услуга за сравнение на цени, за да получи неправомерно предимство над по-малките си европейски конкуренти.
Така глобите за Google за нарушаване на антимонополното законодателство достигат 8, 25 милиарда евро в последното десетилетие. Компанията обжалва санкциите, като решенията по част от делата все още предстоят.
И двете решения на съда както за Apple, така и за Google, са окончателни и не подлежат на обжалване.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз в рамките на програмата за безвъзмездни средства, отпускани от Европейския парламент за дейности в областта на комуникацията. Европейският парламент не е участвал в неговата подготовка и по никакъв начин не е отговорен за или обвързан с информацията, данните или мненията, изразени в рамките на проекта, за които отговорност съгласно приложимото право носят единствено авторите, интервюираните лица, редакторите или разпространителите на програмата. Европейският парламент не може също така да поема отговорност за евентуални преки или непреки щети, нанесени при осъществяването на проекта.