Google vs. Биткойн: Новият квантов чип, който може да преобърне правилата на криптовалутите
  • Новият квантов чип на Google - Willow - е постигнал исторически напредък в технологията, която може да доведе до революция в изчислителната мощност на компютрите.
  • Willow постави и под въпрос бъдещето на криптовалутите - потенциално тези чипове биха могли да направят портфейлите на собствениците им уязвими за хакерски атаки.
  • Въпреки че практическото му приложение още е далеч в бъдещето, по всичко личи, че виртуалните валути ще имат нужда от по-сериозни допълнителни защити.

Криптовалутите обещаваха да преобърнат финансовата индустрия и да сложат край на монопола на банките.

Сега обаче не Биткойн, а Google може да пренапише изцяло правилата в сектора. Защото най-важната защита на транзакциите с виртуални валути може да се окаже оголена.

Това е Willow: квантовият чип на Google, който се смята за една от най-големите стъпки напред в качественото развитие на изчислителната техника в глобален мащаб.

Дори Илон Мъск изрази удивлението си от новото постижение на Google, a главният изпълнителен директор на компанията Сундар Пичай му предложи един ден да създадат "квантов клъстер в космоса със Starship" на SpaceX.

Защо Willow e толкова важен?

Класическите съвременни суперкомпютри използват сходна технология с обичайните устройства, с които всеки от нас работи, макар и на много по-напреднало ниво - най-елементарните единици информация са битовете, изразявани чрез двоичната система с 0 и 1.

За да могат да правят сложни модели и симулации, тези машини имат нужда от големи количества енергия за поддръжка на охладителните си системи.

Квантовите чипове като Willow работят в много по-малък мащаб и с по-различен тип единици данни - кюбитове - по правилата на квантовата механика. Кюбитовете могат да се изразяват и с други стойности извън 0 и 1, като съществуват в множество различни състояния по едно и също време.

Тази гъвкавост позволява на процесорите да обработват много сложни изчисления за "отрицателно" време при изпълнение на определени задачи. Физикът Мичио Каку дава пример - съвременните дигитални суперкомпютри могат да дадат отговор на някои въпроси за изследванията на частици като протони. Но не могат да отговорят какво се е случило по средата на Големия взрив, какво се случва в центъра на една червейна дупка, или възможно ли е пътуване във времето, например.

Експертите смятат, че някой ден квантовите компютри биха могли да го направят. Въпросът е как и кога.

Тестът? Willow e успял да направи изчисление за по-малко от 5 минути, което щеше да отнеме 10 000 000 000 000 000 000 000 000 години на най-бързите съществуващи суперкомпютри.

10 000 000 000 000 000 000 000 000 години. Правилно прочетохте.

Както казват от Google - квантовата механика е "операционната система" на природата, доколкото човечеството я е опознало от съществуването си досега.

Компанията се опитва да я внедри в компютърните технологии, но това не е никак лесна задача.

Най-големият проблем с квантовите чипове са потенциалните грешки.

Кюбитовете имат тенденция да обменят информация със заобикалящата ги среда с голяма скорост, което затруднява опазването на тази информация за завършване на изчислението.

Много чувствителни са към електромагнитни вълни или други форми на външно влияние.

Този път обаче Google твърдят, че са успели да създадат технология, при която грешките не растат с добавянето на кюбитове, а намаляват.

Колкото повече кюбитове се използват в Willow, толкова повече се ограничават грешките и по-квантова става системата. Ако това постижение е истина - компанията е успяла да реши проблем, който е идентифициран преди почти 30 години.

Какво означава това за криптовалутите?

Зад транзакциите с Биткойн стои сложна математика, чиято цел е да направи тези сделки напълно защитени.

Потенциално обаче Willow ще може да разбие криптографията, използвана за кодирането на портфейлите.

Във всеки случай - нищо няма да се промени от днес за утре. Въпросът е, че този риск не може да бъде пренебрегнат и всички сериозни криптовалути би трябвало да се адаптират към промяната със залагане на защити срещу бъдещи "квантови" атаки.

Според някои експерти страховете от този сценарий са преувеличени. Fortune цитират свой източник, който твърди, че декодирането на толкова комплексна криптография ще изисква много по-напреднала технология от Willow.

Освен това вече се правят и разработки за насрещна защита за криптирането, която да е устойчива на опити за пробив от квантови чипове.

Всички обаче признават, че Google са направили ключов напредък към развитието на квантовите компютри.

Това е технология, която би могла да помогне за огромно ускоряване на развитието на лекарства за рак или подобряване на системите за прогнозиране на космически събития от значение за живота на Земята, например. Всичко това би трябвало да се случва за сметка на много по-малко енергийни разходи от сега.

Постигането на реални резултати в тази област все още остава в неопределеното бъдеще. Самите разработчици търсят начини да демонстрират каква е практическата полза от тези устройства в реално приложение. Засега Willow не е на това ниво, но е голям пробив в правилната посока.

Кой ще представи първия квантов компютър, който може да изпълнява всякакви задачи - това в въпросът за 1025 долара, който си задават и разузнаванията на САЩ и Китай, и големите банки до Google, IBM и други технологични гиганти.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Басистът на "Остава" е новият директор на "Историческия парк"

Ивелин Михайлов обяви, че се оттегля от поста

21:54 - 11.12.2024
Спорт

“Невъзможният хеттрик” - Карлос Насар стана и световен шампион през 2024 година

Българинът успя да вдигне 183 килограма в третия си опит

20:59 - 11.12.2024
Спорт

Като няма точки, има мърч: adidas и "Арсенал" представиха капсулна колекция за феновете

Новата капсулна колекция съчетава американския университетски стил с неповторимия дух на Северен Лондон

20:35 - 11.12.2024
Бизнес

Джон Галиано напуска Maison Margiela след 10 години: „Време е за нови мечти“

Дизайнерът оставя наследство на иновации и успехи

20:15 - 11.12.2024
Спорт

Вече е официално: Саудитска Арабия ще бъде домакин на Световното по футбол през 2034 г.

Решението е било взето без конкурентни кандидати, след като други страни са се отказаха от надпреварата

19:36 - 11.12.2024
Важно днес

Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"

Димитър Радев засипа с критики проекта на Министерството на финансите

18:04 - 11.12.2024
Важно днес

Прокуратурата е задържала сътрудник на Асен Василев

Отнет е само личният му мобилен телефон

17:44 - 11.12.2024