Композиторът на филмова музика Ханс Цимер - носител на два "Оскара", "Грами" и още десетки награди, може да напише нов вариант на националния химн на Саудитска Арабия. Очакванията са интерпретацията на мелодията да включва допълнителни инструментали и да придобие по-мащабно симфонично и кино звучене.
Химнът на Саудитска Арабия е композиран през 1947 г. и въведен три години по-късно. През 80-те години на миналия век е добавен и текст.
Новината за нова версия, която ще бъде поверена на Цимер, дойде от съветника на властта в Рияд и Турки Алалши. Той отговаря за политиките, свързани с културната и развлекателна индустрия.
Анонсът идва преди Цимер да постави концерт в Риад и няколко дни, след като участва в бляскавата церемония на Kingdom’s Joy Awards - награди за кино и изкуство, в които биват отличени и световни звезди, и най-добрите артисти от арабския свят.
По-рано Алалших съобщи в X за своя среща с легендарния композитор, създал музиката за над 100 филма.
Възможно е творецът да напише саунтрак и на нова кино продукция за Битката при Ярмук от 636 г. - едно от ключовите исторически събития от средновековните войни между Византийската империя и Арабския фалифат за контрола над територията на днешна Сирия, съобщава Al Arabia.
Самият Цимер и екипът му все ощe не са коментирали възможността бъдещи ангажименти и общи проекти с Рияд.
Композиторът създава музиката за филмите "Дюн" - който му носи "Оскар" през 2021 г., "Цар Лъв" - отново отличен с най-престижната статуетка през 1994-та, а за саундтаците на "Тънка червена линия", "Гладиатор", "Жената на проповедника, "Принцът на Египет", "Генезис", "Шерлок Холмс", "Интерстелар", "Дюнкерк", "Колкото - толкова", "Рейнман" получава номинации.
67-годишният германец има своята звезда на Алеята на славата в Ел Ей, макар самият той да не придава такова значение на суетата в индустрията - през 2021 г. не отиде са си получи "Оскара", твърдо решен в нощта на церемонията да се наспи преди предстоящ концерт - сам разказа тази история тогава. Разкри и разочарованията от формата на наградите в последните години.
"Холивуд се ужасен, брутален, сексистки, расистки. И въпреки това го обичам поради две причини.
Това е единствената институция в света, която все още поръчва оркестрална музика - и то постоянно. Както граф Естерхази или Католическата църква са го правили някога. Освен това Холивуд разбира едно важно нещо - за да създадеш нещо ново, трябва да си готов за провал. Големият режисьор Ридли Скот направи неуспешен боксофис с "Блейд Рънър" през 1982 г., но всеки в Холивуд се е учил от този филм, всеки го копира, всеки краде нещо от него. Провалът на Ридли създаде цял жанр от успешни творби", казва той.
Това не му преди да държи "Оскарите" си под гардероба в спалнята, за да не ги вижда.
Роден в семейство на богат индустриалец в Германия - Цимер остава без баща още като малко дете - два дни преди да навърши шест години и да тръгне на училище. Финансовото състояние на семейството се срива много бързо. И до днес - въпреки че личното му състояние се оценява на 275 млн. долара - филмовият композитор не може да се отърве от мисълта, че отново може да изгуби всичко изведнъж: "Но дори всичко да се срине, музиката ще остане в главата ми - докато тя е там, всичко ще е наред".
Ханс Цимер - геният, който държи "Оскарите" си под гардероба и не прави музика за iPhone
Пълният списък с номинациите за "Оскар": Българска копродукция е с шанс за награда
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: