Решението на Доналд Тръмп да наложи 25% допълнителни мита върху стоки от Канада и Мексико, плюс 10% върху вноса от Китай, рискува да прехвърли сериозни разходи върху крайните потребители - гражданите на Америка.
Новите тарифи обхващат чуждестранни продукти на обща стойност 1,4 трилиона долара.
Това е тройно по-голям размер на стоките, които бяха обложени с вносни мита по време на първия мандат на Тръмп, показва анализ на Tax Foundation, цитирани от CNN.
Търговците в САЩ, които внасят стоки от Канада, Мексико и Китай, ще трябва да решат дали могат да ги заменят с други източници, или да прехвърлят 100% от извънредните разходи върху клиентите.
ING, цитирани от Bloomberg, пресмятат, че в най-лошия сценарий това би довело до скок на разходите със средно 835 долара на човек за година, или около 3242 долара за четиричленно семейство.
Ефектът няма да се усети незабавно, но ще доведе до удар по покупателната способност в средносрочен и дългосрочен план, смята главният международен икономист на ING Джеймс Найтли.
Около 80% от бирата, продавана в САЩ, например се внася от Мексико. И това е само един от множеството продукти, които след 4 февруари постепенно ще поскъпнат с 25%.
Какво още попада в търговската война на Тръмп?
- Плодове, зеленчуци и други храни
Над 70 на сто от свежите плодове и зеленчуци в Америка идва от Мексико и Канада. Голямата част от вноса е от южните съседи на Съединените щати.
Освен че доставят над 90% от авокадото по пазарите в САЩ, мексиканските производители са водещият вносител на чушките тип камба, краставици и тикви.
Канада води при зърнените храни, пилешкото месо, и др.
- Алкохол
Почти 25% от целия внос от Мексико в Америка се дължи на алкохолните напитки. Освен мексиканска бира, потребителите в САЩ купуват текила и мескал.
Канада също изнася спиртни напитки като ликьори, уиски и др.
- Авточасти
Почти 50% от всички части за автомобилното производство на САЩ идват от Канада и Мексико. Американските брандове са особено зависими от тези стоки.
Почти 80% от въздушните възглавници и предпазните колани в американските коли например са канадско производство.
При това частите минават границата няколко пъти, преди да стигнат до пазара в готови модели. Съседните държави са източник на половината от сглобените моторни превозни средства - леки коли, пикапи, автобуси и автомобили за специализиран транспорт.
- Телефони, домакински уреди, играчки
Тук идва ролята на Китай, който внася електроника, играчки и дрехи за стотици милиарди в САЩ.
Поскъпването няма да е моментално. Потребителите в един момент ще видят, че плащат повече в магазина за хранителни стоки, за строителни материали, за нови автомобили и др.
Търговската война на Тръмп може да се превърне в скъп експеримент с доходите на собствените му избиратели.
Китай, Канада и Мексико отвръщат на удара след търговската война на Тръмп
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: