Хиляди излязоха на протест в Сърбия с искане за оставка на правителството Снимка: © Getty Images

Хиляди излязоха на протест във втория по големина град в Сърбия Нови Сад, след като на 1 ноември бетонна козирка на ЖП гара се срути и уби 14 души, сред които деца, а други трима бяха настанени в болница.

Оттогава протестите не стихват.

Хората излязоха по улиците на града, за да потърсят отговорност от институциите за трагичния инцидент. Те издигнаха плакати с окървавени ръце и поискаха отговорните за трагедията да понесат наказания.

Министърът на строителството в Сърбия Горан Весич подаде оставка, но протестиращите искат наказания за всички отговорни за трагедията.

Демонстрантите настояват до 48 часа премиерът Милош Вучевич и кметът на Нови Сад Милан Джурич да подадат оставки.

Разгневени протестиращи замеряха с факли и червена боя сградата на кметството, като са се опитали и да влязат в сградата, но са спрени от полицията.

Сръбският президент Александър Вучич също пристигна в Нови Сад, след като сградата на неговата партия е замеряна с камъни по време на протестите в града. Според Вучич е полицията е показала „огромна сдържаност по време на насилствените демонстрации“ и допълва, че всички „насилници“ от снощния протест ще бъдат наказани.

Сръбската опозиция и много представители на обществеността обвиняват управляващата партия в предполагаема небрежност при контрола на строителните проекти в страната.

До края на седмицата в Белград също ще се проведе протест със същите искания, зад които застана цялата опозиция. Протестиращите искат оставка на министър-председателя Милош Вучевич и на кмета на Нови Сад Милан Джурич, арест на лицата, пряко отговорни за неуспехите при реконструкцията на железопътната гара.

Оставката на премиера би означавала падане на правителството, отбелязва сръбският "Данас".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Павел Попов остава и.д. кмет на Варна

Благомир Коцев подписа нова заповед от ареста

11:09 - 01.09.2025
Важно днес

Теменужка Петкова предрече дупка в бюджета, ако някой “саботира, протестира и пише сигнали на Брюксел"

Бюджетният дефицит е нараснал с почти 1 млрд. лв. само за месец

11:00 - 01.09.2025
Живот

And just like that Венета Райкова става новият водещ на „Преди обед“ по bTV

От предаването се оттеглят двете досегашни водещи – Зейнеб Маджурова и Франциска Йорданова.

10:12 - 01.09.2025
Важно днес

Даниел Митов: Румен Радев неправомерно блокира назначения на кабинета

Обвързването на назначения на кабинета с Делян Пеевски било "халюцинации" на опозицията

09:45 - 01.09.2025
Важно днес

Европа работи по "конкретен план" за разполагане на войски в Украйна след края на войната

Пред Financial Times председателката на ЕК заявява, че САЩ също ще участват

07:58 - 01.09.2025
Важно днес

Задържан е заподозрян за убийството на украинския политик Андрий Парубий

Убиецът се е дегизирал като куриер

07:31 - 01.09.2025
Спорт

"Левски" оглави класирането в Първа лига. "Лудогорец" се справи с "Ботев" (Пловдив)

"Сините" нямат спирка от началото на новия сезон

23:53 - 31.08.2025
Важно днес

От началото на войната една трета от оръжията в Украйна са идвали от България, обяви Урсула фон дер Лайен

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен разгледа част от съоръженията във ВМЗ-Сопот, придружена от премиера Росен Желязков.

18:35 - 31.08.2025
Важно днес

Граждани спряха движението по републиканския път край Плевен в знак на протест срещу безводието

Гражданите на Плевен изпълниха заканата си да блокират пътища, ако държавата не започне спешно да решава проблема с безводието.

17:07 - 31.08.2025