Украйна е много важна, защото гарантира независимостта на добива на литий в световен мащаб, тъй като всички останали концесии се държат от китайски компании. Това каза в интервю за bTV председателят на Българския енергиен и минен форум и бивш съветник на ИТН по енергийните въпроси Иван Хиновски.
„Украйна има много редки ценни метали. Трябва да знаете, че Украйна е една от най-богатите държави в Европа, най-богатата по редки метали. Тя разполага с над 800 находища на 94 елемента – различни химически, ценни и редки елементи. Ако тръгнем да ги изреждаме всичките, списъкът ще е дълъг“, посочи той.
По думите му Украйна наистина разполага с много сериозен ресурс от литий - държавата е на пето място в света, като първото се държи от Китай, а след това се нареждат няколко държави в Латинска Америка и Казахстан.
„Украйна разполага с доказани около 13 млн. тона литий. На борсите през последните няколко месеца цената на лития спадна, защото се оказа, че борсовите прогнози за развитие на електроавтомобилите спаднаха – те бяха надценени. Има известно забавяне в търсенето на литий точно поради твърде оптимистичните теории за развитие на електроавтомобилите“, каза още Хиновски.
По думите му Украйна е „малък остров, който е независим от Китай“, защото всички други находища в света са концесионирани от китайски компании.
„Китай изсмуква всички литиеви производства от всички страни“, подчерта Хиновски.
Литият представлява суровина, която се смята за ключ към спирането на глобалната зависимост от производството на изкопаеми горива. Той се използва широко в електрическите устройства - от мобилни телефони и лаптопи до автомобили и самолети. Литиево-йонните батерии захранват електрическите превозни средства, които се очаква да бъдат с дял до 60% от продажбите на нови автомобили до 2030 г. Батерията на Tesla Model S например използва около 12 килограма литий.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: