Холивудско издание вкара "Уроците на Блага" в битката за "Оскар" Снимка: © Blaga's Lessons

Българският филм "Уроците на Блага" има шансове да получи номинация за "Оскар". Това става ясно от публикация на специализираното американско издание "Variety", което отразява теми от света на киното и културата.

В нова статия то дава своите прогнози за номинациите на предстоящите 96-и награди на филмовата академия на САЩ. В категорията за най-добър чуждестранен филм твърдо са се наложили британската продукция "The Zone of Interest" и френският филм "The Taste of Things" (Страсти в кухнята).

"Възможно е обаче да се появят неочаквани участия като българския "Уроците на Блага" и южнокорейския "Бетонна утопия" (Concrete Utopia)", пише "Variety".

Номинациите за наградите "Оскар" се избират след гласуване от членовете на академията, което вече започна. Периодът на гласуване за краткия списък продължава до 18 декември, а краткият списък с кандидатите за приза ще бъде обявен на 21 декември. Окончателният списък с номинираните във всички категории обаче ще бъде обявен на 23 януари 2024 г.

Тази година за отличието за най-добър чуждестранен филм се борят 88 продукции - с четири по-малко в сравнение с 2023 г.

Българското предложение в категорията е "Уроците на Блага" на режисьора Стефан Командарев. Това е мрачна драма за една учителка, която губи спестяванията си в телефонна измама и се опитва да спечели пари, като сама става измамник.

Филмът вече спечели няколко награди, включително на фестивала в Карлови Вари и отличие за най-добра режисура на 54-ия Международен филмов фестивал в Индия.

Премиерата на "Уроците на Блага" в България е на 15 декември.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Пети протест в подкрепа на Благомир Коцев се провежда във Варна

Общественото недоволство след ареста на Благомир Коцев не стихва

19:44 - 23.07.2025
Политика

Хакерска атака срещу Microsoft засегна Агенцията за ядрени оръжия на САЩ

Над 400 институции са станали жертва на координирана атака

18:38 - 23.07.2025
Спорт

Един кръг български футбол - два големи скандала

Ударно начало на Първа лига

17:42 - 23.07.2025
Важно днес

Разследват смъртта на 11-месечно бебе в УМБАЛ-Бургас

Детето е било прието с висока температура, проверява се какво е било състоянието му и преди поставена по-рано задължителна ваксина

17:11 - 23.07.2025
Важно днес

Правителството вдига екотаксите за регистрация на автомобили и електрически коли

Екотаксата за електромобили вече ще зависи от възрастта на колата

16:48 - 23.07.2025
Важно днес

Голям пожар в Свети Влас изпепели над 20 автомобила (Обновена)

Пожарът е напълно овладян и няма пострадали

16:47 - 23.07.2025
Важно днес

Пожар край Белово спря влаковете София - Пловдив

Общината отправи призив за помощ към доброволци

16:31 - 23.07.2025
Важно днес

С обиди към Зеленски от БСП и 5 месеца закъснение НС прие декларация в подкрепа на Украйна

ГЕРБ и Новото начало се оказаха на различно мнение от БСП и ИТН

15:52 - 23.07.2025
Важно днес

Поезия под знака на Митрофанова: Руската посланичка гостува на събитие на Съюза на писателите

СБП представи „Победна рапсодия“ – антология с пропаганден патос, стихове в прослава на Русия и автори, репресирани от същия режим, който сега се възхвалява

15:42 - 23.07.2025