Христо Иванов иска "технократски" кабинет с 3-ти мандат Снимка: © Булевард България

Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов потвърди, че групата би приела трети мандат и би опитала да събере отново останалите три партии от разпадналата се коалиция за "технократски" кабинет.

Иванов заяви, че при този сценарий ДБ първо ще предложи на Народното събрание да гласува за декларация с общи национални приоритети - включително приемане на еврото към 1 януари 2024 г. и евентуална конституционна реформа - около които да се търси по-голяма подкрепа.

Той даде за пример гласуванията в пленарната зала в петък, когато няколко предложения (като вдигането на прага за регистрация по ДДС) събраха повече от 200 депутатски гласа. Това, което се случи малко преди това, обаче беше опит от страна на ГЕРБ, ДПС и ИТН да провалят изцяло кворума. От няколко дни се провалят и заседания на основни парламентарни комисии, без които не може да "пробият" законопроекти като този за реформата в КПКОНПИ.

Христо Иванов предупреди, че евентуални нови предсрочни избори може да се окажат загуба на време за държавата, защото няма сериозна електорална промяна, която да доведе до по-стабилно мнозинство. Вместо това предизборната кампания би довела до още повече противопоставяне между предполагаемите бъдещи коалиционни партньори.

По думите му - партиите би трябвало да се "отдръпнат назад" и да се върви към кабинет с експертни министри. Това би съответвало на ултиматумите, които ИТН поставят в последните седмици срещу участие на Кирил Петков и Асен Василев в изпълнителната власт.

Иванов се обяви и против досегашната практика на разделяне на министерствата по партийни квоти, която е довела до взаимни подозрения в корупция между 4-те партии.

Дали предложението му ще срещне подкрепа от страна на "Продължаваме промяната", все още не е ясно. Не е ясно и дали президентът Румен Радев изобщо ще реши да даде мандат на "Демократична България", ако ГЕРБ наистина откажат да се възползват от своя - както поне досега заявяваха от партията на Борисов.

По-рано Асен Василев коментира пред журналистите, че е успял да обедини не повече от 117 депутати около управленската си програма, като отправи поглед към следващи предсрочни избори. Василев не оцени високо и шансовете за преговори с ИТН при евентуално връчване на мандата на групата, оглавявана от Тошко Йорданов, като сравни това с "настъпване на една мотика два пъти".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Граждани излязоха на масов протест, за да дадат "отпор срещу диктатурата"

Организатори са юристите от "Правосъдие за всеки"

20:45 - 03.09.2025
Важно днес

Путин "покани" Зеленски на среща в Москва, докато Русия го издирва

През 2024 година Русия обяви за международно издирване украинския президент

20:19 - 03.09.2025
Спорт

Пълен национален стадион за първи път от 16 години. България срещу Испания в “най-хубавия мач”

Никой не дава шанс на “лъвовете” срещу европейския шампион

18:04 - 03.09.2025
Важно днес

ГЕРБ, БСП и ИТН променят закон, за да сменят предсрочно председателя на статистическия институт

Атанас Атанасов беше назначен през 2022 г. след конкурс

17:49 - 03.09.2025
Важно днес

Журналистът Константин Вълков става част от Съвета на Института за пазарна икономика

Вълков се раздели с "Дарик" в началото на годината

16:32 - 03.09.2025
Важно днес

Държавата е въртяла милиони през краден касов апарат на кебапчия

В схемата са участвали министерства, общини, парламента и дори АДФИ

16:01 - 03.09.2025
Важно днес

Полицаи отиват на съд за убийство по особено жесток начин на арестант в Казанлък

Според обвинението те са пребили човека, въпреки че той не е проявил агресия

15:53 - 03.09.2025
Важно днес

Починала е 35-годишната жена, която беше пометена от АТВ на тротоар в "Слънчев бряг"

В продължение на седмици тя беше в мозъчна смърт

14:48 - 03.09.2025
Текстове от партньори

А1 отбелязва 30 години от старта на първата мобилна мрежа в България

По случай юбилея на устройствата на абонатите ще се изписва „30YearsA1“

14:38 - 03.09.2025