Христо Цветков финишира пръв на Витоша 100 км. и направи предложение за брак Снимка: © Sofia European Capital of Sport

Победител в състезанието Витоша 100 км. тази година е Христо Цветков. Той измина 100-те км. обиколка на Витоша за 8.07:23 ч. и подобри досегашния най-добър резултат с близо 5 минути. Цветков за втори път печели състезанието, след като през 2019 г. отново финишира първи. Шампионът от миналата година Александър Спасов взе сребърен медал, а трети стана Христо Минков.

След като финишира Христо Цветков падна на колене и предложи брак на приятелката си.

При жените първа завърши Надежда Ангелова, която премина 100-те километра за 9.37:40 ч.. Второто място беше изключително оспорвано - Каролина Калибацева и Гергана Малчева финишираха с разлика от 10 секунди. Времето им беше с почти час и половина по-бавно от това на шампионката.

Мария Николова, която има 6 титли от Витоша 100, прекрати участието заради тежките условия.

Победител в дуатлона - 100 км с велосипед и 100 км. бягане, стана Калоян Чанев. Негови подгласници са Веселин Николов и Станимир Статев.

Във вчерашния ден 13-годишната Йоана Вълканов триумфира при жените-колоездачи. Състезателката на клуб „Олимп“ завърши надпреварата за 6:37:17 часа и изпревари с близо половин час втората Ася Борисова. Трета завърши Лили Ангелова, която записа време 7:07:01 ч.

При мъжете победител в колоездачната обиколка стана Владислав Гюров с резултат 4:51:53 часа. Най-доброто постижение до момента е под 4 часа, но времето беше доста тежко в тазгодишното издание. Втори остана Петър Матов – на 8 минути зад шампиона, а Калин Русев изостана с 13 минути, но се качи на стълбичката.

Над 2000 участници се състезаваха тази година във Витоша 100 км.. За първи път имаше и дисциплина за електрически велосипеди. Христина Козарева и Добромир Чолаков спечелиха титлите там.

Освен българи, в състезанието се включиха и хора от Италия, Германия, Великобритания, Гърция, Северна Македония, Румъния, Аржентина, Франция, Чехия, Пакистан, САЩ и Русия.

Състезанието, което отбелязва своето 38-мо издание, беше с кауза - "Състезание без боклук". Организаторите бяха помолили участниците да опитат да се включат с минимален отпадък - да носят свои бутилки с вода и без пластмасови чаши и сламки.