И "Булгаргаз", и Гълъб Донев опровергаха Росен Христов за "спрените" заявки до "Газпром" Снимка: © Getty Images

Служебният министър на енергетиката Росен Христов беше опроверган както от директора на "Булгаргаз", така и от служебния премиер Гълъб Донев за твърдението си, че България е спряла да изпраща редовни заявки до "Газпром" за дължимите количества газ.

Христов обяви за "естествено" прекратяването на заявките, въпреки че те са част от договорните задължения на българската страна към "Газпром" и липсата им може да се използва като потенциално обвинение за неизпълнение срещу "Булгаргаз".

В петък той участва в сутрешния блок на Нова ТВ, където обяви:

"Защо трябва да правим нещо, което не е дало резултат и да очакваме, че ще се получи нещо", беше коментарът му.

На забележката на водещата, че по този начин руснаците може да ни осъдят, той отговори, че "това, че превеждаме пари, не е повод за нищо".

Три дни по-късно обаче премиерът Гълъб Донев лаконично отрече заявките да са спирани.

Пред bTV Донев заяви, че "се правят съответните заявки" и че се водят разговори с "Газпром", "за да се случат или да не се случат, съответно, тези доставки".

Във вторник директорът на "Булгаргаз" Деница Златева също каза, че "Булгаргаз" изпълнява договора към "Газпром" и всеки ден изпращаме заявки за доставки, получаваме потвърждение за нулеви количества за следващия ден", цитирана от БНТ преди заседание на КЕВР.

Твърдението на Росен Христов, че България нямала нужда да изпраща повече заявки до "Газпром", след като руската страна не им отговаря, беше отхвърлено и от бившия енергиен министър Александър Николов.

Той коментира, че договорът с "Газпром" съдържа правилото "вземи или плати", и от месец април досега "Булгаргаз" е изпълнявал всекидневно първото условие със заявките, които отсрещната страна изрично отказва.

"Да, нека министърът не се притеснява, защото потвърдената НУЛА от другата страна сме си я взели", коментира Николов.

Бившият финансов министър Асен Василев също сигнализира, че спирането на заявките на "Булгаргаз" може да постави България в уязвима позиция пред Русия.

"Всеки ден си изпращаме заявката - на следващия ден (от Русия) потвърждават нула количество. Ако служебният кабинет е спрял да подава заявки - това поставя нас в неизпълнение на договора. Но докато ние бяхме на власт, правихме всичко, за да няма никакъв риск за българската страна на арбитраж", каза Василев.

"Вижте сега, изпадаме в технически детайли" - с тези думи служебният министър на енергетиката Росен Христов се опита да отбие въпроси на журналиста Генка Шикерова във връзка с твърденията му за съществуване на "европейска схема за разплащания" с "Газпром", която не подлежала на санкции.

Христов лансира твърдението, че щом компании в Германия, Италия и Гърция купуват газ по режима, наложен от Москва, то България няма проблем също да плаща в рубли на Русия.

Как Германия купува газ и "частен" ли е "Булгаргаз": Росен Христов и "техническите детайли" в плащанията към "Газпром"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024