И КЗК обвини Кирил Петков в "опит за намеса в работата ѝ"

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обвини съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков в опит за намеса в работата ѝ по казуса „Булсатком“.

Преди ден Петков призова за незабавни смени в Комисията и изрази несъгласие с евентуалното одобрение на сделката на United Group за придобиване на "Булсатком".

От КЗК обвиняват Петков в "непознаване на процедурите, в рамките на които комисията работи".

„Изразява и тенденциозна невярна оценка за дейността на КЗК и изпълнението на правомощията ѝ,“ се казва в позицията на антимонополния орган.

"Законът за защита на конкуренцията изрично предвижда, че институцията следва да извършва правомощията си самостоятелно и безпристрастно, без право на намеса и даване на инструкции в работата ѝ от страна на всички органи на държавната и изпълнителната власт, местното самоуправление и други," се казва в позицията на антимонополния орган.

Начело на комисията е Юлия Ненкова, майка на депутата от ГЕРБ Александър Ненков и бивш зам.-кмет на София между 2006-2016 г. в кметсите мандати на Бойко Борисов и Йорданка Фандъкова.

Ненкова беше избрана за председател на КЗК през 2016 г. с мандат от 5 години. Той, като и на цялата комисия, изтече през юни 2021 г., но в последните дни на кабинета "Борисов" през 2021 г. парламентът направи поправки в закона, които го удължиха до 2023 година.

През 2022 година Народното събрание отново намали мандата на КЗК от 7 на 5 години. Така мандатът на настоящия състав на КЗК е изтекъл преди 3 години. Заради това, че до момента Народното събрание не е подновил съставът на органа, той продължава да работи в стария си състав, докато парламентът не избере нови членове.

Позицията на КЗК идва часове след реакцията от собственика на "Виваком" - United Group. Според компанията Петков правил “недопустима намеса в работата на независим административен орган”.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Шара Магомедов - едноокият кошмар на UFC и битката, която може да е последна

Антигероят на октакона и извън него, който кара феновете да не мигат по време на мач

10:15 - 26.07.2025
Важно днес

Червен код за опасно високи температури е в сила за голяма част от страната

В началото на следващата седмица ще има условия за силни летни бури и градушки

09:01 - 26.07.2025
Бизнес

Производители и търговци на храни: Държавата рискува да блокира индустрията за 1,5 г.

Те предупреждават, че се готвят "крайни антипазарни мерки"

17:23 - 25.07.2025
Важно днес

Калин Калпакчиев от ВКС ще оценява кандидатите за Антикорупционната комисия

Висшият адвокатски съвет също излъчи свой представител за избора на нова КПК

16:28 - 25.07.2025
Политика

Докато депутатите умуват, младите лекари пак излизат на протест

"Обещанията проблемите в сектора да се решат, се отлагат за есента"

15:54 - 25.07.2025
Текстове от партньори

Няма нужда да ходите до Италия… джелатото е във „Фантастико“

От класическите ванилия и шоколад до екзотични вкусове като джелато с хляб, масло и мармалад

15:20 - 25.07.2025
Политика

Meta спира политическите и предизборни реклами в платформите си в ЕС

Компанията майка на Facebook и Instagram не желае да прилага нов регламент на ЕС за прозрачност на политическата реклама

15:06 - 25.07.2025