Милиардерът Илон Мъск най-после призна, че смята да се оттегли като главен изпълнителен директор на Twitter, след като собствените му потребители гласуваха срещу него в анкета с мнозинство от 57.5%.
Мъск обяви, че "ще подаде оставка, веднага щом намери някой достатъчно неразумен, за да поеме работата".
"След това ще управлявам само екипите по софтуера и сървърите", пише той в Twitter.
Бизнес медията CNBC цитира свои източници, според които вече тече търсене на нов мениджър за социалната мрежа и то е започнало още преди Илон Мъск да пусне прословутата анкета.
- Самият той допусна, че допитването в Twitter би могло да се манипулира с ботове или фалшиви акаунти, заради което намекна, че в бъдеще този тип анкети може да са достъпни само за платените абонати на платформата - още една крачка назад от обещанието му за "власт в ръцете на хората" и свобода на словото.
Действителната причина за нежеланието на Мъск да продължава да се занимава с цялото оперативно управление на Twitter са сериозните проблеми с пазарната капитализация на Tesla.
Там той вече има активна вътрешна конкуренция в лицето на инвестиционния мениджър Рос Гербер.
Акционерът в Tesla обвинява Мъск за това, че е оставил автомобилния производител без адекватно управление заради фокусирането на цялото си внимание върху Twitter - и пазарите отвръщат на това сътресение.
Акциите на Tesla вече се обезцениха с 50% на годишна база, а само за един ден на 20 декември те изгубиха още 8 на сто от цената си. Междувременно сенаторът от Демократическата партия Елизабет Уорън изпрати писмо до борда на Tesla, в което предупреждава мениджмънта на компанията за това, че нарушават законовите си задължения спрямо притежателите на дялове в компанията.
Мъск реагира на критиките с алтернативни оправдания. Според него хората предпочитат да инвестират парите си в банкови спестовни схеми, вместо в акции, след като лихвите започнаха да се повишават - доходността от депозитите вече е гарантирана, за разлика от финансовите пазари.
Наблюдателите обаче смятат, че отместването на вината от Мъск е несъстоятелно.
Tesla започна да губи голяма част от инвеститорите си след обявяването на плановете му да купи Twitter още през април 2022 г.
Оттогава акциите на Ford са спаднали само с 26%, а на GM - с 12%, докато Tesla се спусна надолу с цели 59%.
Производителят на електромобили има собствени проблеми, които остават нерешени - от забавянето в продажбите в Китай, през нуждата да повиши производителността на фабриките си в Тексас и Германия, до справянето с пазара в Европа, където високите цени на тока влияят върху готовността на шофьорите да купуват електрически коли.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: