Историческо дело може да принуди Meta да се раздели с Instagram и WhatsApp Снимка: © Getty Images

Във Вашингтон започва знаков съдебен процес, който може да доведе до най-драматичната структурна промяна в историята на технологичните гиганти. Делото, заведено от Федералната търговска комисия на САЩ (FTC), цели да принуди Meta – компанията-майка на Facebook – да продаде двете си най-емблематични придобивки: Instagram и WhatsApp.

FTC обвинява Meta, че с придобиването на Instagram през 2012 г. и на WhatsApp през 2014 г. умишлено е елиминирала конкуренцията, като е създала практически монопол в социалните мрежи.

Макар сделките да са били одобрени от регулатора навремето, според комисията именно тези придобивания са позволили на Meta да „неутрализира нарастваща конкурентна заплаха“.

Сега FTC иска съдът да накара Марк Зукърбърг да се раздели с двете платформи. Ако комисията спечели - това може да откаже големите технологични компании от практиката да правят "иновации", като поглъщат по-малки стартъпи в бъдеще.

„По-добре да купим, отколкото да се състезаваме“

Сред най-силните доказателства в делото могат да се окажат думите на самия Марк Зукърбърг от имейли, в които той пише, че „е по-добре да купим, отколкото да се конкурираме“.

Стратегията на Meta е да опита да докаже, че потребителите на Facebook са имали полза от интеграцията на Instagram и WhatsApp в една обща.

Според компанията двете приложения не биха достигнали днешното си ниво, ако бяха останали самостоятелни.

Какво твърди FTC?

Регулаторът ще се опита да докаже няколко ключови обвинения:

  • Първото е, че Facebook има дългогодишен монопол в предоставянето на услуги в сферата на "лични социални мрежи" в САЩ - категория, която не включва YouTube и TikTok в дефиницията на FTC. При това ограничени, според тях, между 2012 и 2020 г. над 80% от средното време, прекарано от потребители в социални мрежи, е било във Facebook.
  • Второто твърдение е, че придобиванията на Instagram и WhatsApp са навредили на конкуренцията - комисията смята, че двете приложения са се справяли успешно в направления, в които Facebook дотогава се е провалял. Сделките са довели до по-слаб контрол върху защитата на личните данни на потребителите, по-скъпа услуга за рекламодателите и предупреждение към по-малките конкуренти, че няма да бъдат допуснати до големия пазар като независими играчи.

Meta не желае да разделя империята си, защото разчита на Instagram за огромен дял от рекламните си приходи. Според Wired, става дума за поне 50 на сто от продажбите в САЩ.

Съдът би могъл и да реши да забрани на Meta да извършва подобни сделки в бъдеще.

Политическият контекст: Тръмп, натиск и уволнения

Историята около делото надхвърля правния спор. Зад процеса се очертава ясно политическо напрежение. Делото е заведено по време на първата администрация на Доналд Тръмп, но рискува да се превърне в политически инструмент по време на втория му мандат.

Според Wall Street Journal Зукърбърг лично е лобирал пред Тръмп с искане да бъде оказан натиск над FTC за прекратяване на делото. Meta отказва коментар по случая, но в официална позиция заявява, че „действията на Комисията отричат реалността“ и подкопават доверието в окончателността на законно одобрени сделки.

Тръмп уволни двама представители на Демократическата партия във Федералната търговска комисия (FTC), с което даде мнозинство на Републиканците в органа. Един от освободените членове, Ребека Слотър, заяви пред BBC: „Президентът изпрати много ясен сигнал – ако не направиш услуга на неговите съюзници, може да бъдеш уволнен.“

Битката на регулаторите: реална ли е конкуренцията?

Министерството на правосъдието вече постигна победа в друго антимонополно дело – срещу господстващата позиция на Google в търсачките.

Сега експертите смятат, че случаят срещу Meta ще бъде много по-труден. Правителството трябва да докаже твърдението си, че TikTokи YouTube например не попадат в категорията на социалните мрежи, която те смятат за монополизирана.

Meta твърди, че „всеки 17-годишен знае, че Instagram, Facebook и WhatsApp не са сами на пазара“.

Ще има ли разделяне на Meta?

Предстоящите седмици ще дадат отговор не само на въпроса за съдбата на Instagram и WhatsApp, но и на по-съществения – има ли държавата реален капацитет да ограничава корпоративната власт в дигиталната ера.

Случаят FTC срещу Meta ще бъде наблюдаван с напрежение от цялата индустрия, но и от критиците на „свръхконцентрацията“ на власт и влияние в ръцете на шепа технокомпании.

Ако съдът реши в полза на FTC, това може да се превърне в прецедент, който да отвори вратата към нова ера на технологичен контрол – или поне да постави граници пред онези, които смятат, че могат да купуват конкуренцията си без последствия.

Google загуби исторически съдебен процес и е осъден за незаконен монопол

"Пълен хаос в Meta": Служителите на Зукърбърг са възмутени от новите му правила


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

ДПС-Доган оттегля подкрепата си за кабинета "Желязков"

Това съобщиха депутати от партията на извънреден брифинг.

18:05 - 15.04.2025
Важно днес

Черногорец, издирван за убийство и участие в мафия, е арестуван в елитен квартал в София

Задържаният е смятан за високопоставен член на организирана престъпна група и е заподозрян в извършването на четири тежки престъпления

17:01 - 15.04.2025
Важно днес

Почина съоснователят на "Говори интернет" Владимир Петков - Каладан

Каладан е един от хората с най-голям принос за развитието на подкаст-сферата в България

16:26 - 15.04.2025
Важно днес

Shell ще проучва за нефт и газ в Черно море

Шест години след първия търг и година след като спечели последния компанията подписа договор с държавата

15:40 - 15.04.2025
Текстове от партньори

А1 е първият телеком в България, който предлага пълното портфолио от смартустройства на Apple

А1 затвърждава позицията си на технологичен лидер, като вече предлага пълната гама от смартустройства на Apple, включително трите актуални модела Apple Watch с eSIM – Ultra 2, Series 10 и SE

15:35 - 15.04.2025
Важно днес

Властта внезапно се отказа да продава реакторите от "Белене" на Украйна

Атанас Зафиров твърди, че е обсъдил решението лично с Бойко Борисов

14:18 - 15.04.2025