Иван и Андрей видяха скандална схема при разпределянето на милиони за българско кино
  • Иван и Андрей сигнализираха за конфликт на интереси при разпределянето на държавните субсидии за български филми

  • Продуцентите ще обжалват последното решение на НФЦ, с което се разпределят близо 5 млн. лв. за българско кино

  • Ръководството на НФЦ обмисля промени, за да се въведе "по-справедлив процес"

  • Компаниите, чиито проекти не са одобрени, могат да кандидатстват отново при нов състав на журито


Продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов, които стоят зад филма „Гунди - легенда за любовта“, видяха скандални връзки и конфликти на интереси в начина, по който Националният филмов център (НФЦ) избира продукциите за финансиране с държавни средства.

Според продуцентите близо 5 милиона лева държавни субсидии за българско кино са били разпределени за проекти на режисьори и продуцентски компании, които са близки на членове от художествената комисия в НФЦ.

Двамата обжалват в съда последното решение на НФЦ, с което са определени 3-те игрални филма за държавно финансиране. Проектът на Иван и Андрей за биографичен филм за покойния музикант Емил Димитров е отхвърлен.

От ръководството на филмовия център обясниха за „Булевард България“, че членовете на въпросните комисии се избират чрез жребий на случаен принцип на всеки шест месеца - именно с цел да се избегнат съмнения. Оттам допълниха, че все пак виждат пропуски в нормативната база и се водят разговори за промени в правилника, така че „да се постигне по-справедлив процес“ при оценяването на продукциите, които получават финансиране.

Иван и Андрей повдигат темата след последната сесия на НФЦ, която на 20 януари обявява проектите, които ще получат държавна субсидия.

Два от тях са на режисьора Станислав Дончев - Стамбата. Той печели финансиране до 1 милион и половина лева с проекта си “Неведоми пътища” в категорията “Пълнометражен филм”.

Негова компания - “Динамик артс”, е класирана и в категория “Дебют” с филма “Реванш” на режисьора Любомир Печев и се очаква за него да получи до 750 хил. лева.

Решението е взето на база оценките на 7-членна комисия и е обявено на 20 януари.

Иван и Андрей твърдят, че при двама от членовете на художествената комисия има конфликт на интереси – Васко Мавриков и Елица Гоцева.

В подкаста си в YouTube продуцентите разказват, че оценките на Мавриков и Гоцева съвпадат.

Те двамата не подкрепят 10 от общо 14 филма, кандидатствали за финансиране. А най-високите оценки, които дават, са за филмите на Станислав Дончев – Стамбата.

Самата процедура по формиране на крайните оценки за избор позволява драстично падане на средния резултат, ако дори само един от членовете на журито даде ниска оценка за определен филм.

За филма “Емил” на Иван Христов и Андрей Арнаудов 6-има членове на комисията дават високи точки - от 65 до 85, а Мавриков го оценява с едва 41 точки. Крайният резултат на филма от осреднените оценки според методиката на изчисление остава 73,46 точки.

Победителят - “Неведоми пътища”, събира 83,4 точки. Според продуцентите - ако гласът на Мавриков е бил с по-висока оценка проектът им вероятно е щял да подадне в топ 3 и да има достъп до държавната субсидия.

Дори това да е в „графата лична преценка“, Иван и Андрей имат съмнения и разказват, че творческите биографии на Васко Мавриков и Елица Гоцева са тясно свързани с режисьора, чийто продукции печелят държавно финансиране.

Елица Гоцева е сценарист на три документални филма - “Блян за щастие”, “Малката маркиза” и “Кино екстремисти”.

Първите два са режисирани от Станислав Дончев - Стамбата, а третият е продуциран от неговата фирма “Динамик артс”. Гоцева е направила и документален сериал - “От люлка до гроб”, също режисиран от Дончев. И четирите заглавия са финансирани от НФЦ.

Мавриков е сценарист и играе в главната роля във филмите “Корпус за бързо реагиране” и “Корпус за бързо реагиране 2: ядрена заплаха”. Техен продуцент, режисьор и съсценарист е Станислав Дончев – Стамбата.

Иван и Андрей показаха и интервю на Мавриков от 2005 година, в което той разказва, че Дончев освен колега, е и негов кум.

Затова продуцентите зад "Гунди" обжалват последното решение на комисията за финансиране на български филми, като ще предложат и промени в начина на работа на въпросното жури.

Потърсен за коментар от „Булевард България“ Мавриков отрече да е в конфликт на интереси, въпреки че с Дончев се познават от години.

„Спазил съм закона. Аз съм член на тази комисия от есента на миналата година и съм избран след жребий. В журито има още шест човека. Т.е. дори да дам най-ниската оценка, ако останалите в комисията дадат максималите 88 точки, няма как аз да повлияя на крайния резултат“, заяви Мавриков и допълни, че мандатът му е шест месеца и изтича след няколко седмици.

Преди това той е бил в комисията, която оценява проектите в документалистиката.

„Там не съм дал висока оценка за проекта на Станислав Дончев – Стамбата, защото оценката ми е по съвест“, коментира още Мавриков. Той самият обаче е съгласен, че са необходими промени в начина, по който функционира системата.

Директорът на Националния филмов център Петър Тодоров коментира за „Булевард България“, че се водят разговори с всички в индустрията, включително с министъра на културата Мариан Бачев, за промени в нормативната база, така че да се постигне по-справедлив процес при отсяването на продукции, които получават финансова подкрепа от държавата..

„Има пропуски в нормативната база и водим разговори как да се промени тя, за да се избегнат подобни казуси. Едно от решенията е да отпадат най-ниската и най-високата оценка, така че да се стига до най-точната средно аритметична оценка на всеки проект“, заяви Тодоров.

Според правилника, по който НФС работи, членовете журито, които определят проектите за държавно финансиране, се избира чрез жребий на всеки шест месеца.

Следващата сесия започва след 2 седмици.

„Всеки, който се опасява, че проекът му не е бил оценен правилно, може да кандидатства отново и да бъде оценен от нов състав“, обясни Тодоров.

Журито се състои от представители на различни специалности – режисьори, сценаристи, оператори и т.н. В рамките на три месеца те трябва да се запознаят със 150 проекта, които да оценят, а следващите решения за финансиране се очакват през май.

Така Иван и Андрей също могат да кандидатстват повторно с проекта си „Емил“.

Иронията: през 2022 г. НФЦ отхвърля и идеята им за филма "Гунди" при първото кандидатстване, с абсурдни доводи. Днес това е най-успешната продукция в България за последните 35 години.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Полицай твърди, че съдружник на Нотариуса контролира МВР в Бургас

Служител на Специализираните полицейски сили сигнализира за "постановка", в която е бил принуден да участва

18:16 - 13.02.2025
Важно днес

Афганистанец, познат на властите, е заподозреният за атаката в Мюнхен

Броят на ранените достигна 28, сред тях има и деца

17:42 - 13.02.2025
Живот

Свети Валентин за НЕГО: 10 идеи за подаръци за мъжкото сърце

Любовта не минава през стомаха: подаръците за мъжкото сърце на Св. Валентин

16:10 - 13.02.2025
Важно днес

Майка с две малки деца е блъсната от кола на тротоар в Русе

Жената е в тежко състояние

15:12 - 13.02.2025
Важно днес

Антиправителствени протести блокираха въздушния транспорт в Белгия

Летището в Брюксел отмени 430 полета в четвъртък, включително тези от и до София.

13:45 - 13.02.2025
Важно днес

20 души са ранени, след като кола се вряза в демонстранти в Мюнхен

Демонстрацията е организирана от профсъюза Verdi

13:38 - 13.02.2025
Важно днес

Нощният градски транспорт в София все пак остава

Това реши Столичният общински съвет (СОС) на заседание в четвъртък

13:27 - 13.02.2025
Кино и сериали

50 е новото 30: Когато Бриджит Джоунс влезе в Tinder

Възрастта не е краят на забавлението и романтиката. Но не е и краят на грешките.

11:50 - 13.02.2025