Иван Иванов прави огромен скок в ранглистата при мъжете след титла в Испания Снимка: © БФТ

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Иван Иванов стана шампион на М25 турнира в Тарагона, като това е най-значимата му титла при мъжете до този момент.

Във финала световният №1 при юношите успя да преодолее пореден по-високоранкиран съперник в лицето на Алекс Мартин Пухорлас (№562) след 6-3, 6-2.

По този начин 17-годишният българин триумфира с първа титла от по-високата категория ITF турнири. Тя е и общо втора за него в професионалния тенис, след като през миналата година стана шампион на М15 в Унгария като по този начин се превърна и в първия играч, роден през 2008-а година, който печели трофей при мъжете.

Сега успехът му идва при едва второто участие на ниво М25 и бе постигнат по много убедителен начин след седмица, в която той загуби само два сета.

Със спечелените 25 точки Иван ще направи голям скок в световната ранглиста от почти 200 позиции и при обновяването на класацията на 6 април ще бъде около №600.

Във финала основен съперник и за двамата тенисисти бе силният вятър, който много затрудняваше играта. Това доведе и до доста грешки в началото. Иванов оцеля в маратонски откриващ сервис гейм, а малко след това вече водеше с 3-0. На свой ред по-опитният испанец отвърна с три гейма, а при 3-3 и 0/30 българският талант изглеждаше в труден период. Той обаче отвърна гросмайсторски и обърна гейма, след което стигна до ключовия пробив за 5-3. Затварянето на сета не бе никак лесна задача, но след поредния тежък гейм, минал през три равенства и спасен шанс за рибрейк, Иванов реализира третия си сетбол.

Във втората част предимството му бе много сериозно. Той набързо поведе с 5-0 и дори можеше да затвори сета на 0. На свой сервис обаче пропусна мачбол и даде възможност на испанеца да вземе два последователни гейма. И това обаче не притесни тийнейджъра, който при втория опит сложи край на двубоя.

Турнирът в Тарагона бе пети за Иванов през годината, като той може да се похвали с вече три финала, след като преди това игра два финала на М15 турнири в Манакор.

Важно днес

„Сканирай лапата“ – нова кампания в София помага на бездомни животни

Столичната община подкрепя инициативата

15:44 - 29.03.2026
Важно днес

Иранските атаки в Персийския залив продължават, ударите засегнаха ключови индустриални обекти

Удари засегнаха алуминиеви заводи в ОАЕ и Бахрейн

15:00 - 29.03.2026
Важно днес

Близо 6 тона негодни храни в Димитровград ще бъдат унищожени

Инспектори на БАБХ установиха нарушения в предприятие и складове в Димитровград

14:38 - 29.03.2026
Важно днес

Жената, намушкала четирима в София, заяви, че „не харесва германци“

Съдът остави жената в ареста, предстои преценка за психиатрична експертиза

14:00 - 29.03.2026
Важно днес

Зеленски: Русия помага на Иран да набелязва американски бази в Близкия изток

Русия е предоставяла сателитни снимки преди ударите, твърди Зеленски

13:17 - 29.03.2026
Спорт

Ая Касабова влезе във финалните серии на Световната купа по кайт в дисциплината Big Air

15-годишната българка е сред най-ярките имена в кайтсърфа

12:31 - 29.03.2026
галерия

Сериалите, които ще гледаме през април 2026 г.

Вижте всички заглавия, които си струва да следим

12:07 - 29.03.2026
Важно днес

48-годишен мъж почина след сбиване в Слънчев бряг

Петима мъже са задържани

11:14 - 29.03.2026
Живот

Великденски бисквитки - когато кухнята се превърне в площадка за забавление

Рецепта за лесни бисквитки с шарени бонбони

10:59 - 29.03.2026