Измамници в Китай са взели концепцията на популярния южнокорейски сериал "Squid Game" (Игра на калмари) и са я внедрили в схема, с която заблуждават финансово уязвими китайци.
Те организират различни предизвикателства сред граждани с фалшиви обещания за големи парични награди или опрощаване на дългове - точно както в измисления сериал на Netflix. В него играчи трябва да преминават през серия от игри, за да достигнат до финала, където имат шанс за голямата награда. Тези, които бъдат елиминирани, плащат с живота си.
Схемата, която се развива в момента в Китай, е подобна, въпреки че не представлява заплаха за живота. За нея разказва Reuters.
В нея китайските играчи не рискуват живота си, ако загубят, но участват в предизвикателства за "самодисциплина". Въпреки това е установено, че някои участници в предизвикателствата плащат значителни такси, за да се включат. Обещанията са, че накрая те ще получат възможност да спечелят до 1 млн. юана (140 хил. долара).
Предизвикателствата често се рекламират в Douyin - китайския вариант на TikTok, и са нашумяли тази година, предава Reuters. Най-често обаче играчите стават жертва на измама.
През октомври съд в източната провинция Шандун нареди на организатор на такава "игра" да върне 5400 юана (740 долара) от таксите за записване на играч на име Сун, като постанови, че договорът е несправедлив и "нарушава обществения ред и добрите нрави".
Сун се опитвал да спечели 250 хил. юана, като оцелее в 30-дневно изолационно предизвикателство с правила, забраняващи пушенето, използването на електронни устройства, консумацията на алкохол и контактите с хора извън стаята.
На третия ден от играта обаче той бил елиминиран заради нарушение - че покрил лицето си с възглавница. А това било против регламента.
Разрастването на подобни измамни схеми идва на фона със забавянето на китайската икономика. Според анализатори през 2024 г. тя е претърпяла сериозен спад и към момента няма ясен индустриален катализатор за възстановяване. Този икономически натиск е довел до рязко нарастване на тези измамни практики, които се възползват от хора във финансово затруднение.
Междувременно Пекин обмисля дали да въведе мерки като например да да позволи на юана да отслабне значително през 2025 г., за да се противопостави на потенциалното въздействие от 60-процентно мито върху китайския внос от страна на САЩ. Тази потенциална девалвация, ако бъде осъществена, би могла допълнително да изостри икономическото напрежение върху китайските домакинства, като потенциално увеличи уязвимостта им към подобни измами.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: