Израел не спира да ликвидира терористи и още развития от военната криза в Близкия изток Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Израел ликвидира още един ключов лидер от подкрепяна от Иран милиция в Близкия изток. При израелски удар е убит ливанският лидер "Хамас" Фатех Шериф Абу ел Амин.

Той е загинал заедно с някои от членовете на семейството си при атака в южната част на страна. Държавната ливанска национална информационна агенция съобщава за въздушен удар по лагер близо до южния град Тир.

Въпреки че "Хамас" е базирана в Газа, където Израел се сражава с нея след атаките от 7 октомври, тя има присъствие и в Ливан. Подобно на ливанската бойна групировка "Хизбула", "Хамас" също е подкрепяна и финансирана от Иран.

Новината за отстраняването на Абу ел Амин идва на фона на други ключови развития от конфликтите в Близкия изток:

  • В Ливан: В понеделник стана ясно, че са ликвидирани трима ръководители на Народния фронт за освобождение на Палестина. Това е палестинска паравоенна групировка, базирана в Ливан и Газа. Тя е известна най-вече с поредица отвличания на самолети и бомбени атентати. Нейната основна цел е освобождаването на Палестина от израелската окупация и създаването на самостоятелна държава. Тя иска да постигне постигне това чрез въоръжен конфликт.
  • В Йемен: В неделя израелски военни самолети атакуваха електроцентрали и транспортна инфраструктура в Йемен. Оттам оперират хутите - милиция, също подкрепяна от Иран. Хутите заемат страната на "Хамас" в конфликта ѝ срещу Израел.
  • В Газа: Атаките в Ивицата също продължават. Израелски удар в северната част на анклава в неделя уби най-малко четирима палестинци и рани няколко други, по данни на палестинската гражданска защита. Израелските военни заявиха, че са нанесли удари по бойци на "Хамас", които използвали училищна сграда като команден център.

През последните дни в целия Близък изток има засилени израелски бомбардировки, при които бяха убити редица високопоставени служители на "Хизбула".

При една от тях в Бейрут в петък беше поразен и лидерът на групировката Хасан Насрала.

Какво следва?

Спекулациите за това кой ще замени Насрала започнаха в неделя, но при толкова много убийства в момента "Хизбула" има ограничени кандидатури. Фаворит сред тях е Хашем Сафидине - един от братовчедите на Насрала.

Междувременно Израел обеща да продължи с атаките, като аргументира действията си с това, че се опитва да защити населението в северните си райони. Зачестилите нападения в Близкия изток обаче пораждат опасения от по-голямо разпалване на конфликта.

В Бейрут вече има опасения от евентуална израелска сухопътна офанзива в Ливан - действие, което израелските военни засега не изключват. Армията мобилизира още войници, а в северната част на страната бяха забелязани танкове.

Говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби заяви, че въздушните удари в Ливан са "унищожили" командната структура на "Хизбула". Той обаче предупреди, че групировката ще работи бързо, за да я възстанови.

Президентът Джо Байдън обяви, че скоро ще разговаря с израелския премиер Бенямин Нетаняху, и смята, че трябва да се избегне "по-широка война" в Близкия изток.

Въпреки дипломатическите усилия САЩ, Египет и Катар не успяват да постигнат споразумение между Израел и "Хамас" за прекратяване на огъня в Газа. А това вече не е и единственият конфликт в района, за който трябва да се търси решение.

Още по темата:

Кой е Хасан Насрала - убитият лидер на "Хизбула"

Ликвидиран е потенциален наследник на Хасан Насрала. Израел атакува хутите в Йемен (Обновена)

Българите в Ливан ще бъдат евакуирани с два полета на правителствения самолет

Живот

Венеция, Андреа Бочели и едно необичайно партньорство

Възможно ли е човек или компания да промени представата за себе си, когато светът вече е решил кои са те

08:03 - 02.07.2026
Важно днес

В цялата страна се очакват нови бури и обилни дъждове

Денят ще започне със слънчево време, влошаването ще бъде в следобедните часове

07:30 - 02.07.2026
Спорт

Хари Кейн спаси Англия от огромен резил на Мондиал 2026

"Трите лъва" направиха обрат срещу Демократична република Конго

20:25 - 01.07.2026
Спорт

Защитникът на Италия Алесандро Бастони е разследван за секс с непълнолетно момиче

Прокуратурата проверява фирма, която е осигурявала проститутки на VIP клиенти

20:17 - 01.07.2026
Важно днес

Буря с градушка удари София, дърво падна върху жена и двете ѝ деца

За кратко време интензивният валеж наводни основни булеварди и улици

18:37 - 01.07.2026
Важно днес

Шофьорът, обвинен за трагедията на АМ „Тракия“ с три жертви, иска да излезе от ареста

Мъжът и преди е предизвиквал катастрофа на същата магистрала

17:53 - 01.07.2026
Важно днес

Собствениците на “ДаллБогг” опитали да продадат тайно пенсионното си дружество

КФН е подала сигнал в прокуратурата за тази сделка и за продажбата на още 3 имота

17:10 - 01.07.2026
Важно днес

Голям пожар избухна в халета за преработка на пластмаса на „Екобулсорт“ в София (Обновена)

Осем пожарни екипа, химически автомобил и линейка са изпратени на ул. „Банско шосе“

17:08 - 01.07.2026
Важно днес

Арестуваха съпругата на един от "Калашниците" за заплахи срещу свидетелка по делото

Жената е обвинена, че е опитала да принуди свидетелка да оттегли показанията си

16:42 - 01.07.2026