Изтрива ли някой националната памет 

Преди дни четох за куриозна случка на среща на Г-20 преди войната, разказана от тогавашния премиер на Австралия. След като държи реч, в която търси отговорност за сваления пътнически самолет над Източна Украйна от Кремъл, на почивката е причакан от Владимир Путин.

“…Той внезапно се обърна, хвана [ме] за лактите и се опита да ме разтърси, а след това ме отблъсна. И каза на английски, който говори доста свободно: "Слушай, ти не си коренен австралиец, но аз съм коренен руснак“.

Тогава - казва австралиецът - разбрах, че за този човек няма такова нещо като права и закони, има история за земя и кръв. И Украйна е тяхна, защото е била руска земя и на нея са живели руснаци - независимо от международното право.

Този ракурс към “патриотизма”, както реално се нарича етнонационализмът у нас, масово не се разбира. По руски модел и почин миналото се тачи основно през военните битки и победи на българите над съседните народи и често патриотизмът се изгражда през омразата към тях. Историята се изучава като история на българския етнос, а всъщност българската нация е продукт на 19 век. И ако тогава е било нормално акцентът да бъде върху българите за сметка на другите народности в процеса на ферментация на българската нация, то изучаването на историята и до днес през тази призма е рецепта за непрекъснато възпоминание на враждите с нашите съседи - така се поддържа националната памет за конфликтите с тях - най-вече с Турция, но и Сърбия, и Гърция. А и у нас нацията се третира като моноетническа, въпреки значителната популация на турския и ромския етнос.

Затова възпитанието в патриотизъм като антагонизъм с етносите в другите държави по отношение на територията на етноса (земята) и с етносите в нашата държава по отношение на правата (кръвта) е залог за бъдещи конфликти.

Баталният исторически прочит е квинтесенцията на всички патриотични проекти у нас. Съвсем неслучайно те са проруски - именно защото припознават русите като наша кръв и религия. А оттам Русия в националната памет не може да бъде припозната като враг на България, дори когато откровено окупира нашата територия - като през 1944 г. И би я окупирала пак днес - вероятно без съпротива.

В подсилване на този етнически патриотизъм - нашите национални герои от Възраждането се честват само заради саможервата им в името на нашата свобода, т.е свободата на българския етнос. Никога заради заветите им, в името на които самите те загиват - като “чиста и свята република”, където обаче става дума за правата и на другите етноси - че трябва да са равни с тези на българите. Да не пропуснем заветите на Васил Левски и за задружните усилия; за новия поробител, който ще ни освободи; за пазенето на народната пара; за уроците от паренето; за кривиците, които да си казваме и др. И всичко това - за да сме равни на другите европейски народи.

Не, националните герои се честват като религиозни кумири. За тях си спомняме точно веднъж годишно именно като нещо далечно, отминало, но не и като завети за следване, които вече ни ангажират като … граждани.

Да, гражданският елемент на патриотизма съзнателно липсва. А когато някой прави плахи опити да мисли по граждански, а не етнически за нашата история, веднага се появяват - дори от най-високата трибуна в държавата - етнопатриотите, за да проклинат отцепродавците на националната памет, която искат да я изтрият. Какво точно някой е изтрил, предал и продал никога не става ясно - защото ще бъде лесно оборено.

Колко по-лесно е да се въздейства на емоциите чрез езика на омразата, за да се съхрани комунистическата версия на нашата история, която уж някой искал да изтрие. В която омразата към турците е най-старателно поддържана. За да се помни #КОЙ ни е освободил.

Докато не се научим по човешки, а не етнически да четем историята - ще бъдем винаги пленници на авторите на нейната комунистическа версия. България също.

Между другото - една от най-непознатите за българите мисли на Христо Ботев е “преди сичко трябва да сме човеци, после вече българи и патриоти…”

Случайност?


Евгений Кънев е макроикономист, доктор по икономика. Автор на книгата "Публично-частно партньорство" и на множество публикации за реформиране на българската държава.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025
Живот

Любомир Ковачев и умението да имаш стил без претенции

Любомир говори за Peugeot като за продължение на усещането му за стил и свобода

09:39 - 18.05.2025
Важно днес

Ден пети без транспорт в София. Преговорите между кмета и синдикатите са под въпрос

Метрото продължава да се движи, но тече подписка и то да спре

09:33 - 18.05.2025
Важно днес

Мексикански военен кораб се удари в Бруклинския мост – двама души са загинали, поне 20 са ранени

Учебният кораб Cuauhtémoc е бил на дипломатическа обиколка

09:02 - 18.05.2025