Кабинетът отпусна близо половин милион за обезщетения и пенсии в Комисията за конкуренция Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Правителството рши да отпусне 445 хил. лева на предишния състав на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

На редовното си заседание в сряда Министерският съвет реши да обезщети предишния състав на регулаторния орган. Средствата ще са за изплащане на неизползвани отпуски и обезщетения за пенсиониране на членовете на комисията, които управляваха антимонополния орган близо 10 години — с 2 години над предвидения им първоначален мандат.

Според съобщението от правителството целта на този разход за почти половин милион лева е "да се гарантира законосъобразното приключване на трудовите правоотношения с предишния състав и спазване на финансовата дисциплина на КЗК".

Комисията за защита на конкуренцията беше оглавявана от Юлия Ненкова, назначена през 2016 г. от квотата на ГЕРБ. Тя е съпруга на бившия конституционен съдия Румен Ненков и майка на Александър Ненков — дългогодишен депутат от ГЕРБ. По нейно време КЗК на практика не успя да докаже нито един голям картел въпреки многобройните обществени съмнения за нерегламентирани практикипри определянето на цените на горивата и храните. В този период КЗК позволи и голямото сливане между "Булсатком" и "Виваком"

Заплатите в КЗК са сред най-високите в държавната администрация. Според публично подадените декларации председателят е получавал над 12 000 лв. месечно, заместник-председателят — над 11 000 лв., а обикновените членове — над 10 000 лв.

Съставът на комисията беше подменен чакв края на май 2025 г., след години на политическо бездействие и 2 години след като мандатът на членовете на регулаторния орган беше изтекъл.

Компенсациите за бившите членове на КЗК идват в момент, когато правителството отказва да предприеме други бюджетни разходи - като увеличението на заплатите на младите лекари и медицинските сестри, които отдавна протестират за по-добри условия на труд.

Важно днес

Прокуратурата иска МВР да провери защо МВР проверява полетите на Пеевски

Обвинението се е сезирало след сигнал на Калин Стоянов

13:06 - 10.07.2026
Живот

Фасовете ти се струват малки, но замърсяването от тях е огромно

Симеон Попов от Филип Морис България за кампанията „ПромениКартинката“, студентските филми на НАТФИЗ, плакатите и личната отговорност

12:50 - 10.07.2026
Спорт

Тайната зад успеха - защо Никола Цолов е различен от всички останали?

Ако спечели Формула 2, българският пилот със сигурност напуска шампионата

12:38 - 10.07.2026
Важно днес

Без тировете по АМ „Струма“ през уикенда заради трафика към Гърция

Ограниченията ще важат в петък и неделя следобед

12:12 - 10.07.2026
Важно днес

11 души са загинали, а 19 са в неизвестност след пожар в южна Испания

Жертвите на бедствието са попаднали в капан при опита да се евакуират от огъня

11:53 - 10.07.2026
Важно днес

Справката на ГДБОП за полетите на Пеевски вече е в Народното събрание

МВР говори за "сигнали", но не и за повода за разследване на Пеевски

11:41 - 10.07.2026
Важно днес

Трети ден издирват бизнесмен от Павликени, изчезнал безследно

Мъжът е оставил личните си вещи в автомобила си и е тръгнал към пуста местност край града

10:43 - 10.07.2026
Спорт

Шум в хотела, вируси и прогноза за буря пречат на Норвегия преди четвъртфинала с Англия

Отборът на Норвегия смени хотела си в Маями преди сблъсъка с Англия

10:35 - 10.07.2026
Кино и сериали

Сериалът The Gentlemen се завръща с нов сезон и изнася "бизнеса" в Италия

Гай Ричи най-после ще разкаже новата история на "Джентълмените" след 2 г. чакане

09:53 - 10.07.2026