Кабинетът в оставка разглежда отпадането на таксите за държавни университети Снимка: © Булевард България

На редовно заседание днес кабинетът в оставка ще разгледа предложението за промени в Закона на висшето образование, които предвиждат таксите за държавните университети да бъдат осигурявани от бюджета.

Става дума за учещите, които са приети във висше учебно заведение с държавна поръчка.

Основният мотив за отпадането на таксите е да се подпомогне борбата с демографската криза, подчерта в края на януари премиерът в оставка акад. Николай Денков.

"Основното сега е да знаем, че няма умен младеж в България, който да иска да учи в университета и не може да го направи, защото трябва да плаща такси," заяви акад. Денков.

С промените в закона правителството предлага още Академичните съвети на държавните висши училища да продължат да определят размерите на таксите за кандидатстване, но без за това да е необходимо решение на Министерския съвет.

Образованието е влязло и като първа точка в дневния ред на Народното събрание.

Депутатите ще разгледат на второ четене промени в Закона за висшето образование.

Измененията, които бяха приети на първо четене, са относно заплащането на преподавателите в държавните висши училища, както и в стипендиите на докторантите.


висше образование студенти Кабинетът предлага да отпаднат таксите за студенти и докторанти


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Управляващите овластиха ДАНС да решава кой може да купи "Лукойл" и кой не

Промените в закона бяха внесени от депутати от ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Ново начало по спешност в парламента на 8 октомври и по бързата процедура минаха за одобрение през комисиите и пленарната зала

12:08 - 24.10.2025
Важно днес

Руски военни самолети нарушиха въздушното пространство на Литва

НАТО отново вдигна изтребители по тревога

11:30 - 24.10.2025
Живот

Кристиан Аманпур отново се бори с рак

Журналистката беше диагностицирана за пръв път през 2021 година

11:16 - 24.10.2025
Политика

Депутати от "Възраждане" и "Ново начало" стигнаха до сблъсък в парламента

Напрежението се вдигна при дебата по поправките в закона за насърчаване на инвестициите

10:38 - 24.10.2025
Политика

Как белгийският премиер спря плана на ЕС за заем от 140 млрд. евро от руски активи за Украйна

Брюксел отложи решението, след като не успя да убеди Де Вевер, че Белгия няма да понесе финансовия риск сама

09:39 - 24.10.2025
Технологии

Amazon разкри защо Snapchat, Signal, Canva и много други спряха да работят

Софтуерен бъг е блокирал хиляди сайтове и приложения, които ползват "облака" на Amazon

09:23 - 24.10.2025
Важно днес

Националната пациентска организация се разграничи от основателя си д-р Хасърджиев, който е арестуван

В последните години той е "имал лични проблеми" и е отказвал подкрепа

09:09 - 24.10.2025
Спорт

Митът за спасителя - как ГЕРБ плати с парите на варненци дълга на „Спартак“ (Варна)

Когато общинските пари стават партийна пропаганда

09:02 - 24.10.2025