Кадри на ГЕРБ стават областни управители в нова серия назначения Снимка: © Getty Images

Шестима нови областни управители са назначени от кабинета "Денков" във Варна, Кърджали, Софийска област, Търговище, Хасково и Ямбол.

Други двама управители на Перник и Кюстендил, които бяха наследени от служебния кабинет, ще запазят позициите си и при редовното правителство - това са Людмил Веселинов и Александър Пандурски. Веселинов беше един от малкото, които не си подадоха оставката "в комплект" с назначенията на Румен Радев, а Пандурски беше намекнал, че е готов да оттегли своята, ако му се гласува доверие от новия кабинет.

Новите шест назначения правят впечатление с това, че връщат на висши позиции кадри на ГЕРБ на местно ниво.

Такъв е случаят с Никола Чанев (Кърджали), който вече е заемал поста на областен управител в кабинета "Борисов 3". Той беше и кандидат за кмет на общината на миналите местни избори от ГЕРБ.

Чанев е работил в местната структура на НАП, магистър е по счетоводство и контрол от УНСС и по "Национална и регионална сигурност" от ПУ "Паисий Хилендарски".

Гергана Цонева ще управлява област Търговище, след като през 2021 г. тя беше кандидат за депутат от местната листа на ГЕРБ-СДС. Досега тя е зам.-председател на Общинския съвет на Търговище, избрана от ГЕРБ. Завършила е право в СУ "Св. Климент Охридски". Била е юрисконсулт в Областната служба „Изпълнения на наказанията – Търговище“, в общината, както и в Районната здравноосигурителна каса. Работила е също като адвокат и като дознател в областната дирекция на МВР, става ясно от биографичната ѝ справка.

Софийска област ще се ръководи от Юлиан Леков - кадър на Съюза на демократичните сили, който също е бивш кандидат-депутат от ГЕРБ-СДС. Леков е бил областен управител и през 2014 г., назначен по време на служебняи кабинет на Росен Плевнелиев. По-рано е бил общински съветник в Своге в два мандата, като през 2015 г. се явява от Реформаторския блок.

Леков има опит в няколко държавни компании, а също така в частния бизнес и като консултант по изпълнение на проекти. Магистър е по публична администрация от Стопанската академия в Свищов.

Андрияна Андреева е новият областен управител на Варна. Тя е доцент и доктор по право, ръководи катедра „Правни науки“ в Икономически университет – Варна. Андреева е участвала в множество научни проекти, автор е на над 50 научни статии, студии и монографии, участвала е в подготовката по издаването на над 20 учебници и учебни помагала в областта на правото.

Новият областен управител на Хасково е Гинка Райчева, която е бивш общински съветник от "Коалиция за Хасково" на бившия кмет Георги Иванов. Тя е дългогодишен директор на основно училище „Св. Климент Охридски“ в град Хасково. От Министерски съвет псоочват, че е първият директор на училище, удостоен с престижната награда на МОН „ Св. Иван Рилски“ за принос в развитието на българското образование.

Биляна Кавалджиева-Димитрова е назначена за областен управител на Ямбол. През 2022 г. тя е била заместник областен управител в същата област, назначена от кабинета "Петков". Завършила е право в Бургаския свободен университет. До този момент е била главен юрисконсулт във „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД в Ямбол.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Джо Байдън е диагностициран с агресивна форма на рак

82-годишният бивш президент страда от рак на простатата

07:30 - 19.05.2025
Политика

Балотаж ще реши президентския вот в Полша след почти равна подкрепа за главните съперници

Кметът на Варшава Рафал Тшасковски има минимална преднина пред Карол Навроцки

21:46 - 18.05.2025
Политика

При 100% преброен вот: Румъния избра Никушор Дан и европейския си път

Крайнодесният кандидат-президент Джордже Симион губи с 829 000 гласа

20:47 - 18.05.2025
Политика

Валдис Домбровскис е "умерен оптимист", че България ще приеме еврото от догодина

ЕК няма да забави конвергентния доклад заради политическите дебати по темата в страната

18:51 - 18.05.2025
Спорт

Макс Верстапен бе недостижим в Гран При на Емилия-Романя

Четирикратният световен шампион с триумф на легендарната "Имола"

18:21 - 18.05.2025
Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Млада България

Нови стипендии помагат на бъдещи медици и студенти в творчески специалности

Кандидатстването е отворено до 4 юни, обяви фондация "Тук-Там"

17:07 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025