Джеръми Кларксън няма нужда от представяне сред феновете на автомобилите и телевизията - а от няколко години се сдоби със слава и сред земеделските стопани благодарение на шоуто си Clarkson's Farm.
Сега обаче Кларксън се превърна и в говорител на политически протест, в който се включиха десетки хиляди фермери във Великобритания и блокираха центъра на Лондон във вторник.
Кларксън излезе на площада два месеца след като претърпя сърдечна операция.
Причината за недоволството - неговото и на съмишлениците му - е данъчна промяна, която правителството на Киър Стармър планира да въведе от април 2026.
Това е срокът, след който собствениците на фирмени и селскостопански активи за повече от 1 млн. паунда ще бъдат обложени с 20%, когато тяхното имущество премине към наследниците им.
Досега фермерите бяха изключени от обхвата на "данък наследство", защото властите опитваха да стимулират запазването на този вид стопанства - семейни ферми или обекти, които са важни за продоволствената сигурност на страната.
Тази "вратичка" всъщност се оказа и привлекателна за супер богати хора, които искат да си спестят този налог - като купят ферма. Такъв е случаят с композитора Андрю Лойд Уебър, който също участваше на протеста.
Подобни ходове също са проблем, защото може да доведат до изкуствено покачване на цените на земеделски имоти и ограничаване на достъпа на млади хора до фермерството.
Джеръми Кларксън, иронично, е емблематичен пример за този казус.
През 2021 г. той признава пред The Times, че спестяването на "данък наследство" е било критичният фактор при решението му да купи земеделска земя. Това се случи, без водещият да има какъвто и да е опит в този сектор, насред пандемията.
Днес Фермата на Кларксън вече е нещо много по-голямо от един ред в данъчната му декларация.
Шоуто му по Amazon има три сезона, отлични оценки от зрителите. Премиерата на последния му сезон е гледана от 5.1 млн. души за първата седмица на стриймването си, което е национален рекорд за Amazon във Великобритания.
Според някои фермери - общественото разбиране за трудностите пред земеделците се е подобрило значително в последните години, отчасти благодарение на успеха на "Clarkson's Farm".
Дори при новата промяна земеделците ще имат наполовина по-ниска данъчна ставка спрямо всички останали хора, които трябва да внасят "данък наследство" - 20% вместо 40%.
Не се облагат и имоти, които собственикът е прехвърлил на наследниците си поне 7 години преди смъртта си.
Кабинетът твърди, че това ще засегне само около 500 имота на година и ще допринесе за събирането на около 200 милиона паунда годишно приходи в бюджета.
Протестиращите обаче отричат тези твърдения, защото новата схема събира стойността и на бизнес имуществото, и на земята. А земеделската техника може да бъде много скъпа - един модерен комбайн може да струва до 500 000 паунда.
Интересното е, че Джеръми Кларксън не е единственият "инфлуенсър" на фермерските протести.
В YouTube има различни канали на земеделски производители от цяла Англия, с милиони последователи - хора, които дават съвети за обработката на земя, правят ревюта на земеделска техника и др.
Много от тях са се обединили в организирането на протести по места срещу "данък наследство" или в привличането на обществено внимание към този проблем.
Посланието им към властите е, че земеделският труд е твърде тежък и слабо печеливш, за да бъде натоварен с нова данъчна тежест - а желанието им е бъдещите поколения да могат да запазят имотите.
Засега няма изгледи за промяна на позицията на правителството, което встъпи в длъжност едва преди няколко месеца и вече се сблъсква с проблеми в съставянето на Бюджет 2025.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: