ЕС се готви да наложи поредния пакет санкции срещу Русия заради агресията над Украйна, но част от държавите в съюза не са готови да изключат Русия от системата за разплащания Swift и да се откажат от доставките на руски газ и нефт.

Германия, Италия, Австрия и Нидерландия са сред страните, които са обявили, че не са съгласни с решителни финансови мерки срещу Москва въпреки призивите на Володимир Зеленски и позицията на САЩ.

Бездействието им предизвика реакции както в Киев, така и в много европейски държави.

"Човек не може да не се попита каква е тази "ситуация", при която германското правителство щяло да бъде готово да извади Русия от Swift... Ако Путин анексира и Украйна? Ако нападне и други държави? Може би ако нападне страна член на НАТО? Или ако заплаши Берлин с ядрено нападение от Калининград?", пише Франкфуртер Алгемайне Цайтунг в редакционен коментар, в който посочва, че "Руското нападение над Украйна ще продължава да се финансира от Европа".

Същият извод прави и Politico, като цитира полския премиер Матеуш Моравиецки: "Ние в ЕС купуваме много руски газ, много руски петрол. А президентът Путин взема нашите пари, парите на европейците - и гри превръща в агресия, в инвазия".

Медията илюстрира този парадокс в серия от инфографики, с които показва каква е текущата зависимост на ЕС от руските енергийни доставки независимо от геополитическата криза в отношенията с Москва от последните две десетилетия, независимо от спирането на газа през 2009 г. и независимо от окупацията и анексирането на Крим през 2014.

Руският газ представлява 42% от целия внос в Европа, като "Газпром" е единственият оператор на тръбопроводите, които пренасят горивото към Запада. Ако този приток на доставки спре, европейските държави ще поемат сериозен удар на фона на и без това растящата инфлация.

Ако зависимостта от природния газ е висока, то тя не е нищо на фона на цената на вноса на петролни горива - общо над 46 млрд. евро на година са приходите на руските компании от нефтените доставки в Европа.

Анализаторът Марио Бикарски, който работи към The Economist Intelligence Unit, обяснява пред Politico, че Русия има огромна стратегическа полза от поскъпването на цените на горивата на световните пазари.

Руските бюджетни правила предвиждат, че всички приходи от продажба на нефт над средна годишна базова цена 43 долара за барел отиват във Фонда за национално благоденствие на Русия, който се попълва с покупки в чуждестранна валута и злато.

Към ноември 2021 г. Министерството на финансите на Русия е увеличило резервите си по тази линия с над 3,1 трилиона рубли, като Фондът за национално благосъстояние е имал ликвидна част от 113 милиарда долара.

Част от парите от резерва може да се използват за строителство на инфраструктура или инвестиционни проекти, които да поддържат икономиката на Русия дори ако санкциите на ЕС отрежат достъпа на страната до приток на чуждестранни инвестиции.

Държави като Северна Македония, Босна и Молдова са 100% зависими от руските газови доставки към 2020 г., според данни на Агенцията за сътрудничество на енергийните регулатори в ЕС. Данните показват, че България все още доставя 77% от природния си газ от Русия.

От гледна точка на абсолютни количества обаче Германия ще изпадне в най-сложна позиция, ако се наложат санкции над "Газпром" или доставките спрат поради невъзможност за разплащане. 49% от доставките на природен газ за Германия в момента идват от Русия:

Европейският съюз е най-големият клиент на руския износ на полезни изкопаеми (вкл. енергийни суровини) през 2020 г. Стойността на търговията между Русия и ЕС в тази област е за над 64 млрд. долара, което е по-висока стойност от целия руски военен бюджет за 2020 г., показват данните на Politico.


Бивши премиери от Италия, Австрия и Финландия напускат бордовете на руски компании


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Хванаха бившия европейски шампион Петър Дачев с 30 кг кокаин

Петър Дачев остава в ареста

16:11 - 05.04.2025
Политика

BBC: Руски престъпници "изкупуват" присъдите си с дарения за войната

Все повече руснаци, обвинени в различни престъпления, се разминават с присъди,

16:05 - 05.04.2025
Важно днес

"Продължаваме промяната" отхвърли избора на Панайотова за главен архитект и поиска нов конкурс

"Продължаваме промяната" иска нов конкурс за главен архитект на София по нови критерии

15:49 - 05.04.2025
Важно днес

Митов разпореди проверки на опасните пътища едва след трагичния инцидент край Телиш

Необозначени патрулки с цивилни служители ще следят за контрола на пътния трафик

12:51 - 05.04.2025
Политика

Коя е евродепутатката, която смята, че Брюксел слага "срок на годност" на заплатите

Атаките на "Възраждане" срещу еврото очертаха цял антиутопичен разказ

12:25 - 05.04.2025
Бизнес

Защо все още приемаме жилище „на шпакловка и замазка“ за нормално?

Строителният предприемач Пенко Пенков се опитва да промени тази практика

12:22 - 05.04.2025
Живот

Фотографът Невена Цветкова и хората с големи сърца от малкото родопско село

За Невена домът не е място, а усещане, което откри в село Гращица

11:34 - 05.04.2025
Важно днес

Девет деца са убити при руска ракетна атака. Русия твърди, че била срещу "среща на военни"

Според властите това е една от най-смъртоносните атаки на Москва тази година

09:33 - 05.04.2025