Висшият съдебен съвет направи смайващ лупинг в отношението си към Иван Гешев - буквално една нощ след като и ГЕРБ, и ДПС внезапно преосмислиха позициите си и поискаха отстраняването му от власт.

Ако процедурата стигне до финал - 52-годишният Гешев ще е първият предсрочно освободен главен прокурор заради тежки нарушения на служебните задължения от 1989 г. насам.

Гешев беше избран в края на 2019 г. въпреки протестите и предупрежденията за рисковете от допускането му до 7-годишен мандат.

Само няколко месеца по-късно, през лятото на 2020 г. той организира акцията в президентството, с която разпали още по-мащабни антиправителствени демонстрации.

Нито тогава, нито при двете последователни искания за отстраняването му от Янаки Стоилов и Надежда Йорданова, ВСС не се поколеба да застане зад гърба на Гешев.

Мнозинството в съвета дори наруши конституцията, като отказа да разгледа първия сигнал на правосъдния министър през 2021 г. - действие, за което имаше произнасяне и на КС.

Сега всичко се обърна по команда. Политическа команда към "независимата" съдебна власт.

Кога главният прокурор може да бъде отстранен предсрочно?

Освобождаването му от длъжност може да стане при някое от следните условия:

  • навършване на 65-годишна възраст
  • подаване на оставка
  • влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление
  • трайна фактическа невъзможност да изпълняват задълженията си за повече от една година
  • тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.

Именно по петата точка от чл. 129, ал. 3 на конституцията е задействана процедурата за отстраняването му по предложение на 6 от 11 членове на Прокурорската колегия, чийто председател е Гешев.

Оставката му е поискана от двама души, избрани от прокурорското съсловие (Георги Кузманов и Огнян Дамянов), и още четирима от парламентарната квота към 2019 - 2 от ГЕРБ, 1 от БСП и 1 от тогавашните "Обединени патриоти".

Правният сайт "Лекс" описва хронограма от 7 дни, в които Гешев има право да представи възражения по обвиненията срещу него, и още 7 дни, в рамките на които ВСС трябва да го изслуша и да се произнесе по същество.

Предложение за отстраняването на главния прокурор може да се направи и от:

  • министъра на правосъдието (както беше случая при Стоилов и Йорданова)
  • или от една четвърт от народните представители (60 души), ако имат данни за тежко нарушение на служебните му задължения или уронване на престижа на съдебната власт.

В първия случай задължително е да се произнесе Висшият съдебен съвет с мнозинство от 17 от обичайните 25 членове. В момента ВСС е с изтекъл мандат и работи в намален състав заради оставките на Красимир Шекерджиев и Боряна Димитрова, чиито места не бяха запълнени. Иван Гешев няма да може да гласува за или против, тъй като ще е в конфликт на интереси.

Във втория случай решението трябва да бъде гласувано с мнозинство от две трети (160 души) в Народното събрание.

И в двете хипотези задействането на процедурата е безрезултатно, ако няма предварително общо съгласие, че главният прокурор вече е несъвместим с изискванията на поста си.

На практика - то беше демонстрирано на 11 май с изявленията на ГЕРБ (през Мария Габриел) и ДПС. Габриел обяви, че ще поиска оставката на Гешев през евентуалния си бъдещ министър на правосъдието (т.е. вариант 1 с произнасяне на ВСС).

Формално, ГЕРБ биха могли да го сменят и през гласуване в Народното събрание, където вече няма нито една група, поддържаща главния прокурор.

Вторият вариант би бил политическа санкция срещу най-висшия административен ръководител на прокуратурата, но и би довел до много сериозен парламентарен дебат за това кой носи отговорността за избирането на човек като Иван Гешев през 2019 г.

Кандидатурата му тогава беше издигната единодушно от Прокурорската колегия, но беше подкрепена с мнозинство от цели 20 гласа - вкл. от политическата квота в съдийската и прокурорската колегии, излъчена тогава от ГЕРБ, БСП, ДПС и "Обединените патриоти".

Единствените гласове против Гешев бяха от съдии, избрани във ВСС от съдии - Атанаска Дишева, Олга Керелска, Цветинка Пашкунова, заедно с тогавашния председател на ВКС Лозан Панов.

Финалът на процедурата е в ръцете на президента - той може да подпише или да не подпише указ за освобождаването на главния прокурор, но не може да откаже освобождаването при повторно направено предложение.

При предсрочно прекратяване на мандат на административен ръководител - какъвто е Иван Гешев - на негово място се назначава лице, чийто мандат започва да тече от датата на встъпването му в длъжност.

До встъпването в длъжност на нов административен ръководител неговите функции се изпълняват от определен от съответната колегия на Висшия съдебен съвет заместник.

Тоест, хората, които избраха Гешев през 2019 г., ще могат да определят и неговия приемник.

Досега има два случая на подадена оставка от главен прокурор - при Борис Велчев (в края на 2012) и при Сотир Цацаров (в края на 2019). И двамата вече имаха нови кадрови позиции, които беше върос на време да поемат. Велчев стана конституционен съдия по предложение на тогавашния президент Росен Плевнелиев, а Цацаров - председател на КПКОНПИ (където остана само до началото на 2022).


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Военен изтребител се разби в училищно общежитие в Бангладеш

При инцидента са загинали най-малко 19 души, а десетки са ранени

18:58 - 21.07.2025
Важно днес

Русия и Украйна може да се върнат на масата за преговори още тази седмица

Това ще е третата среща в рамките на няколко месеца между представителите на двете воюващи страни

18:22 - 21.07.2025
Важно днес

Сблъсъци с полицията и арест на протеста на БОЕЦ пред антикорупционната комисия

Напрежението ескалира, когато протестиращите се опитват да внесат сигнал

18:04 - 21.07.2025
Важно днес

ДАНС и още три институции ще проверяват спешно 41 болници за евентуални злоупотреби

Започват извънредни проверки на няколко институции заради отчетената дейност на лечебните заведения

17:43 - 21.07.2025
Важно днес

Росица Кирова от ГЕРБ си навлече призиви за оставка с нов гаф в Народното събрание

„Системата ни убива“ иска оставката на депутатката от ГЕРБ

17:34 - 21.07.2025
Важно днес

ВКС осъди Mediapool и журналиста Борис Митов заради публикации с публично известни факти

Съдът увеличи петкратно присъденото обезщетение по дело за "клевета и обида" срещу журналиста Борис Митов и сайта Mediapool – въпреки че оспорените публикации се основават предимно на публично известни факти и оценки.

15:32 - 21.07.2025
Живот

Италия анулира концерта на Валерий Гергиев - диригент, близък на Путин

Скандалът около концерта на руския диригент Валерий Гергиев в Италия стигна до развръзка

15:15 - 21.07.2025
Важно днес

Пуснаха движението на АМ "Тракия" след като пожарът беше овладян

Огънят е спрян преди бензиностанция

14:44 - 21.07.2025
Важно днес

Георги Чолаков излиза в дълъг отпуск, за да не ръководи ВАС извън закона

За разлика от Борислав Сарафов, който остава на власт като и.ф. главен прокурор

14:19 - 21.07.2025