- Минималната заплата се вдига на 1077 лева, но само за частния бизнес
- Токът за бита и природният газ поскъпват
- По-високи възнаграждения за служителите в МВР, МО и висшето образование
- ДДС за ресторантьори и производители на хляб се връща на 20%
2025 година идва с дългоочакваното в продължение на 13 години пълноправно членство на България в Шенген. Още през март беше премахнат граничния контрол по въздух и море, а през декември лидерите от Европейския съвет окончателно гласуваха той да отпадне и за сухопътните граници.
От 1 януари се слага край на чакането по опашки по границите, както за българските граждани, така и за превозвачите и бизнеса.
Това безспорно е добра новина за икономиката и европейската интеграция на България.
2025 година обаче започва без приет държавен бюджет и хаос в държавните финанси.
Вместо т.нар. удължителен закон, служебният кабинет предложи специален проект, който да гарантира, че размерите на пенсиите, социалните плащания и данъчните облекчения за деца ще останат същите като през 2024 година, докато се гласува нова финансова рамка.
Въпросният законопроект, за разлика от удължителния закон, ще гарантира и увеличението на заплатите в МВР с до 50% от 1 януари. То не беше заложено в бюджета за 2024 година, а беше гласувано допълнително през закона за МВР. Предложението беше подкрепено от всички парламентарни партии, с изключение на ПП-ДБ.
Така от 1 януари се увеличават възнагражденията в Министерствата на отбраната и вътрешните работи, както и в системата на висшето образование с между 30% и 50%.
От 1 януари влиза в сила и по-високата минимална заплата. Първоначално тя ще важи само частния бизнес, но не и за държавата
- За частния сектор тя става 1077 лева;
- Държавните служители на минимална заплата ще продължат да получават 933 лева до приемането бюджет за 2025 година.
До парадокса се стига, тъй като размерът на МРЗ се определя с постановление на Министерския съвет по въведена и действаща с или без приет годишен бюджет формула, записана в Кодекса на труда, въпреки че работодателите открай време са против административното определяне на МРЗ и настояват за пазарна формула.
Сега само частният бизнес е задължен от 1 януари 2025 да вдигне минималната работна заплата от 933 на 1077 лв., а оттам да започне да плаща и повече на държавата за осигуровки на служителите си.
В България осигурителната тежест в се разпределя в съотношение 60:40 между работодател и служител.
Така хората на минимална заплата в частния сектор ще получават чисто 835 лева след удръжките при заплата от 1077 лева.
ДДС за ресторанти, кетъринг, хляб и брашно се връща на 20% от 1 януари.
Досега за тези браншове имаше данъчни облекчения - ставката за ресторантите беше намалена на 9%, а за хляб и брашно - тя беше нулева. Преференциите бяха въведени по време на пандемията от Covid-19, но продължиха да действат години, след като ограниченията бяха отменени. Според закона за ДДС облекченията важат до 31 декември 2024 година.
От 1 януари влизат в сила нови цени на тока за бита и на природния газ.
Окончателното решение какви ще са новите тарифи беше взето на закрито заседание на Комисията за енергийно и водно регулиране в първия ден на новата година:
- електроенергията за бита поскъпва с 8,42%;
- природният газ поскъпва с почти 8%;
Повишаването на цените на енергията неизбежно водят след себе си по-висока инфлация, което отново може да се окаже пречка пред членството на България в еврозоната.
Именно ценовата стабилност е последният критерии, който страната трябва да покрие, за да може да въведе еврото в средата на 2025 година или в началото на 2026 година.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: