След като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) провери цените на храните, сега се насочва към друг сектор с голямо потребление - този на лекарствата.
Регулаторът, ръководен от Росен Карадимов, планира да направи мащабен секторен анализ на фармацевтичната индустрия в България.
Причината – близо една трета от доходите на българските домакинства отиват за лекарства, а основни играчи на пазара може да прилагат нелоялни практики. Това обясни Карадимов в интервю за БНТ.
„36% от доходите на семействата отиват за лекарства, това е огромен процент. Решихме, че трябва да се влезе на този пазар много сериозно“, подчерта той.
По думите му, вече са идентифицирани основните участници в сектора, изпратени са въпросници до десетки предприятия и предстоят срещи, включително с Асоциацията за паралелна търговия.
КЗК ще анализира „пълната картина на целия пазар“, като ще се търсят причините за високите цени и мотивацията на много българи да пътуват до съседни страни, за да си купуват по-евтини медикаменти.
„Ще отговорим на въпроса: защо българите пътуват до Гърция и Турция, за да си купят по-евтини лекарства“, заяви Карадимов.
Паралелно с анализа на фармацевтичния сектор КЗК ще продължи работата си и върху пазарите на храни, телекомуникации, горива и финанси. По думите на Карадимов до края на годината ще започнат секторни проучвания в четири от най-съществените области на българската икономика.
Председателят на КЗК обяви, че благодарение на проверките, вече е ясно, че покачването на цените в хранителния сектор не е свързано с въвеждането на еврото.
В рамките на инициативите на КЗК по тази тема стана ясно, че Росен Карадимов си е намерил нов "противник" - този път в лицето на Националния статистически институт.
Причината: КЗК е поискала, а НСИ е отказал да разкрие информацията, която големите търговски вериги подават редовно за цените и продажбите на хранителни стоки.
Комисията на Росен Карадимов сега заплашва националната статистика с имуществена санкция - от 500 до 25 000 лв. - заради отказ да се предоставят данните, въпреки че според Закона за статистиката информацията, събирана от НСИ и под забрана за разпространение.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: