Катар посрещна Тръмп с кортеж от Cybertruck и го изпрати с поръчка за Boeing Снимка: © Getty Images

Американският президент Доналд Тръмп беше посрещнат с почести в Катар по време на втория ден от близкоизточната си обиколка.

Кортежът на Тръмп в Доха беше съпътстван символично от червени електромобили на Tesla - Cybertruck, както и от десетки мъже, яздещи камили и арабски коне.

Тръмп явно беше впечатлен от посрещането, като отбеляза, че "отдавна не е виждал камили като тези".

Посещението беше белязано и от сделка за милиарди между Boeing и Qatar Airways.

Споразумението, подписано и от Тръмп, и от емира на Катар шейх Тамим бин Хамад ал-Тани предвижда американският авиационен производител да достави до 210 самолета - 787 Dreamliner и 777X.

Първоначално Тръмп съобщи, че договорът е за 200 милиарда долара, но Белият дом публикува допълнителна информация за това, че покупката на самолетите е за 96 млрд. долара. Подписано е и писмо за намерения, което би могло да доведе до инвестиция от 38 млрд. долара в способностите на авиобаза Ал Удеид в Катар и други военни обекти.

Сделката идва на фона на желанието на Доналд Тръмп да получи подарък от правителството на Катар - луксозен Boeing за 400 млн. долара, който да се ползва като президентски самолет в следващите 4 години.

Boeing има сериозни проблеми в последните години заради техническите дефекти с модела си 737 Max. Общите поръчки през 2024 г. са белязали спад с 60% спрямо предходната година.

Митническата война на Тръмп със световните търговски партньори на САЩ също заплашваше да съкрати печалбите на Boeing. Сега изглежда, че администрацията се опитва да подпомогне компанията чрез двустранни държавни търговски договорки за продажба на самолети.

Катар и САЩ са подписали и споразумение в сферата на отбраната, както и обща декларация за сътрудничество между двете държави.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Kaufland и Съюзът на математиците в България с обща кампания за превалутирането

Kaufland събира математически таланти в кампания за еврото

17:17 - 01.09.2025
Важно днес

Опозицията поиска оставката на шефа на ДАНС заради самолета на Фон дер Лайен

Лидерите на ДБ настояват за спешни отговори за националната сигурност

16:26 - 01.09.2025
Важно днес

София вдига цените на десетки административни услуги

Гробните места поскъпват двойно, ръст има и при издаването на удостоверения и техническите услуги

15:36 - 01.09.2025
Важно днес

България ще има вицепремиер и министър на парада в Китай, редом с Путин и Ким Чен-ун

Делегацията не е правителствена, а на БСП - по покана на Китайската комунистическа партия

14:42 - 01.09.2025
Важно днес

Йоан Матев излиза от затвора в началото на септември

Изтича присъдата му от 6 години и половина за убийството на 15-годишния Георги Игнатов в Борисовата градина

14:37 - 01.09.2025
Политика

Заводите с "Райнметал" ще изискват около 500 млн. евро инвестиция от България

Ще бъде създадено дружество съвместно с ВМЗ-Сопот и "Райнметал" за производство на барут и снаряди.

14:22 - 01.09.2025
Важно днес

"Нова телевизия" осъди нападение над свой екип на протеста срещу Урсула фон дер Лайен

На журналистите беше попречено да се включат на живо в централните новини

13:54 - 01.09.2025
Важно днес

Гърция и Германия разбиха мрежа за трафик на кокаин с български камиони

Иззети са над 300 кг наркотици, печалбата на групата се оценява на повече от 5 милиона евро

12:42 - 01.09.2025
Важно днес

Предполагаема руска намеса е заглушила GPS сигнала за самолета на Урсула фон дер Лайен в Пловдив

Информацията е на Financial Times, правителството потвърди за проблем

12:26 - 01.09.2025