- Съдът във Франция ще гледа дело срещу компанията за видеоигри Electronic Arts, която е обвинявана за внедряването на хазартни системи в една от най-популярните си игри FIFA Ultimate Team
- Адвокатите по делото твърдят, че играта не само ощетява финансово потребителите си, но и създава опасност от пристрастяване към хазарта сред малолетни лица
- В страни като Белгия и Холандия вече се налагат забрани за вътрешни продажби на пакети с виртуални екстри, които не разкриват предварително съдържанието си или не предупреждават играчите за шанса за победа.
- Британската Национална здравна служба препоръча забрана на хазартните елементи във видеоигри и налагане на лимити за допустимите разходи на играчите.
Една от най-големите световни компании за видеоигри Electronic Arts беше дадена на съд във Франция заради съмнителния модел на финансиране, внедрен в популярната игра FIFA Ultimate Team.
Двама адвокати от Париж са подали иск срещу дружеството за това, че организира прикрита хазартна дейност чрез системата си за продажба на виртуални пакети с футболисти. Играчите в Ultimate Team са стимулирани да залагат реални пари с надеждата, че ще им се паднат първокласни играчи за подсилване на съответния отбор. Съдебният иск обаче твърди, че плащанията не дават каквато и да е гаранция за подобряване на играта, а същевременно създават риск от пристрастяване за потребителите.
Микротранзакциите са един от най-важните източници на финансиране за компании като EA, която отчете почти 1 млрд. долара от продажби на платени услуги и пакети в игрите си през третото тримесечие на 2019 г.
Късметът на начинаещите
Юристите Карим Моран-Лауази и Виктор Загюри твърдят, че разработчиците на FIFA са създали заблуждаващ модел, който ощетява играчите - особено непълнолетните лица.
"Целта на тази игра е събирането на мечтания отбор, с който да се постигнат възможно най-много победи. Разработчиците й са създали илюзорна и особено пристрастяваща система. Твърдим, че във FIFA Ultimate Team e внедрена хазартна игра, защото купуването на пакети не е нищо по-различно от плащането на залог. Това е логиката на казиното, която навлиза в домовете на потребителите. Днес всяко 11-12-годишно дете може да играе FIFA Ultimate Team и да залага пари без каквито и да е ограничения, тъй като в този режим на играта няма система за родителски контрол", посочват адвокатите в интервю за френския спортен вестник "L'Équipe".
Целта на двамата юристи е Electronic Arts да бъде задължена да разкрие алгоритъма, с който се генерира разпределението на картите в платените пакети.
Един от ищците по делото във Франция е 32-годишен шофьор, който е похарчил 600 евро за FIFA от септември 2019 г. досега, без да получи нито един силен футболист. Най-добрата карта, която му се е паднала за последните пет месеца, е защитникът на Наполи Костас Манолас, класиран на 85-то място в Ultimate Team. Мъжът признава, че е продължавал да харчи пари въпреки разочароващите резултати от пакетите, а пристрастяването към играта се е случило неусетно.
Няколко страни вече предприемат мерки за регулиране на този тип плащания във видеоигрите. В Белгия и Холандия бяха въведени изрични забрани или частични ограничения срещу т.нар. loot boxes - опции за виртуални придобивки, които играчът би могъл да спечели срещу заплащане, но без да знае коя от тях ще му се падне.
"Като шоколадово яйце с играчка-изненада"
Критиките срещу този тип продажби стават все по-силни заради липсата на гаранции за защита на потребителските права и заради факта, че създават опасност за непълнолетните играчи.
През януари 2020 г. Националната здравна служба на Великобритания (NHS) публикува официална позиция срещу рисковете от тласкане на младежите към несъзнателно пристрастяване към хазарта чрез видеоигри.
"Нито една компания не бива да си позволява да предразполага деца към зависимост, като ги учи да правят залози върху съдържанието на пакети. Нито една фирма не бива да продава на деца пакети, базирани на шанса, затова тази практика трябва да приключи", се казва в съобщението от Клеър Мърдок, която отговаря за програмата за психично здраве към NHS.
От службата цитират два случая с деца на възраст между 15 и 16 г., които са похарчили съответно 1000 и 2000 паунда за допълнителни пакети във видеоигри без знанието на родителите им. Британската здравна администрация препоръчва забрана на игрите, които стимулират залаганията сред деца, налагане на справедливи и реалистични лимити за разходите на играчите, и предоставяне на ясна информация за процентния шанс за спечелване на конкретни екстри.
Предупреждението от NHS дойде няколко месеца след като Комисията по дигиталните въпроси, културата, медиите и спорта в британския парламент проведе изслушване на представители на компаниите-разработчици, по време на което вицепрезидентът на Electronic Arts Кери Хопкинс сравни системата на loot box с безобидни продукти за деца като шоколадовите яйца с играчка-изненада на Kinder.
Системата за микротранзакции в игри, които могат да се играят безплатно на мобилни платформи, е основен източник на приходи за много разработчици. Тази практика обаче се прилага и при платени заглавия - включително FIFA и NBA - при които играчите са длъжни да вложат 80 долара за достъп до стандартната версия на играта, а впоследствие отново биват атакувани с предложения за доплащане за екстри под предполагаемата "заплаха" да изостанат си спрямо платежоспособните конкуренти.
Данните от финансовите отчети показват колко силна е зависимостта както на играчите, така и на самите разработчици към този бизнесмодел.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: