Киселова раздвоена между правото и Радев: Въпросът за референдума е спорен Снимка: © Народно събрание

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова, която е специалист по конституционно право, призна уклончиво, че искането на президента Румен Радев за провеждане на референдум за еврото, е "спорно".

"Така, както беше представен въпросът, без мотивите, е спорен. Нека да видим те какви са", заяви Киселова. Тя уточни, че все още няма внесено предложение в Народното събрание и към момента това е само намерение.

"Когато бъде внесено предложението, се надявам да бъде добре мотивирано, за да може да се обоснове какви са аргументите на президента, тъй като вече има две решения на Конституционния съд във връзка с правомощието на НС да насрочва национален референдум по определени въпроси. Като, разбира се, едното решение от миналата година се отнася конкретно до въпрос, свързан с еврото", заяви Киселова.

Поставената от Румен Радев тема е от компетентността на поне две комисии - Комисия по бюджет и финанси и Комисия по конституционни и правни въпроси. Според Киселова те ще трябва в рамките на няколко седмици да се запознаят подробно с мотивите на президента, след което парламентът да реши ще насрочи ли поискания референдум, или не.

Окончателната оценка за готовността на България да влезе в еврозоната от 1 януари 2026 година се очаква до месец - в началото на юни.

Президентът Румен Радев Как Радев забрави, че референдум за еврото е "невъзможен, нелегитимен и противоречи на Конституцията"

Борисов призова НС "дори да не разглежда искането за референдум за еврото"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Украйна и европейските ѝ съюзници призоваха за 30-дневно примирие с Русия от понеделник (Обновена)

Макрон призова за "директни разговори" между Украйна и Русия

14:58 - 10.05.2025
Важно днес

Радев видя “Лукавия” в критиките срещу референдум за еврото

Румен Радев се опита да обясни рязката промяна в позицията си, че референдум за еврото е незаконен

13:28 - 10.05.2025
Важно днес

Борисов призова НС "дори да не разглежда искането за референдум за еврото"

Парламентът да отхвърли предложението - противоречи на Конституцията

11:48 - 10.05.2025
Важно днес

Пакистан свиква съвещание за ядрения си арсенал, след като обяви военна операция срещу Индия

Напрежението нараства след контраудар на Исламабад

09:02 - 10.05.2025
GEN Z дневници

Vol. 66: Коя е Балерина Капучина, Аз и моите гугутки, Gen Z избира следващия папа

Добре дошли в света на brainrot

08:57 - 10.05.2025
Спорт

ЦСКА се развихри срещу “Ботев” (Пловдив)

Футболистите на Александър Томаш загатнаха, че в края на сезона се намират в най-добрата си форма

00:25 - 10.05.2025
Важно днес

Росен Желязков призова народните представители да отхвърлят искането на Радев за референдум за еврото

Неприемливо е Радев да си прави партийния проект с Величие, казва премиерът

22:09 - 09.05.2025
Важно днес

И Атанас Пеканов се разграничи от референдума на Радев

Още един бивш министър на Радев след Крум Зарков отхвърли искането му

21:52 - 09.05.2025