Румен Радев атакува приемането на еврото с внезапно искане за референдум

Президентът Румен Радев внася предложение за провеждане на национален референдум за въвеждането на еврото от 2026 г.

Това обяви той на извънредно обръщение към нацията и Народното събрание в петък вечер - само месец преди докладът на ЕК за готовността на България за членство в еврозоната да бъде публикуван, с очакване за положителна оценка.

Радев обяви, че не виждал консенсус за приемането на общата европейска валута, а вместо това имало "противоречиви оценки на всички нива на обществената пирамида".

"Инфлацията, кризата на доверие в политическата класа и липсата на ясна организация от управляващите за гарантиране на покупателната способност на гражданите внася напрежение около процесите за въвеждане на еврото. Институции с критично ниска легитимност вземат стратегическо решение за нашето общо бъдеще без да се вслушват в мнението на гражданите. Всеки български гражданин има право да се произнесе за своите пари", каза още той.

Всеки опит да представят референдума като "За или против европейското бъдеще на България" ще бъде груба манипулация, обяви още Радев.

По думите му - кампанията щяла да е възможност за "политическата класа да възстанови диалога с избирателите и да се бори за тяхното доверие".

Какво точно иска Румен Радев?

Въпросът, който той формулира, е "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута евро през 2026 година?".

Това не е първият опит за провеждане на референдум за еврото.

"Възраждане" вече бяха събрали подписка с въпрос "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 г.".

През 2023 г. Народното събрание не се съгласи да организира национално допитване, а Конституционният съд потвърди легитимността на отказа, след като беше сезиран от депутатите на Костадин Костадинов с ключова подкрепа от ИТН.

Мотивът беше, че Законът за прякото допитване забранява с референдум да се решават въпроси, които са вече уредени в сключени от България международни договори, а такъв може да се проведе само преди ратификацията на тези договори.

Държавният глава е една от страните, които има право да направи предложение за национален референдум до Народното събрание, но парламентът не е длъжен да го приеме.

Защо Конституционният съд отхвърли референдума за еврото, искан от "Възраждане"?

КС прие, че въпросът за евентуално отлагане на членството в еврозоната до 2043 г. би представлявало "едностранна промяна на международно задължение, което е недопустимо по чл. 85, ал. 3 от Конституцията".

"Само ЕС (чрез Съвета) може да преценява кога България е готова за еврото, не Народното събрание, нито суверенът чрез референдум. Въпросът би поставил пречка пред поетото задължение за членство в еврозоната и блокирал развитието на европейската интеграция – противоречие с чл. 4, ал. 3 от Конституцията", се казваше в мотивите на решението.

КС поддържа, че даденото от България съгласие за участие в паричния съюз, включително и за приемането на еврото, е предварително и обвързващо държавата условие за членство в Европейския съюз.

Преценката за момента, в който държавата може да приеме общата валута, не се извършва от националния парламента, а от Съвета на ЕС, по предложение на Европейската комисия, след консултация с Европейския парламент и след препоръка с квалифицирано мнозинство на членовете на Съвета.

КС прие още, че Народното събрание е било в правото си да отхвърли искането за референдума, защото не бива да допуска "народът да бъде подвеждан да участва в гласуване, за което изначално е ясно, че резултатът от националния референдум няма да произведе целените правни последици".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Откраднатите бижута от Лувъра не са били застраховани

Подобни експонати се застраховат само при преместване или транспортиране за изложба

20:32 - 21.10.2025
Здраве

Ново Нордиск България започна национална информационна кампания: „Моето тегло е моето здраве“

Кампанията цели да информира обществото относно затлъстяването като хронично заболяване

18:29 - 21.10.2025
Важно днес

Васил Терзиев иска актуализация на бюджета на София за 40 млн. лв.

Средствата ще бъдат пренасочени от едни проекти към други в по-напреднал етап на изпълнение

17:57 - 21.10.2025
Важно днес

Какво знаем и какво не за нападението над прокурор Иво Илиев

Разследването е за "опит за убийство". Няма публични данни за травмите на прокурора

17:52 - 21.10.2025
Спорт

Валентина Георгиева се контузи на Световното в Джакарта

В момента националката е в болницата в Джакарта

17:18 - 21.10.2025
Бизнес

HBO Max вдига цените на абонаментите

Предстои да стане ясно с колко и кога ще поскъпне услугата и в България

16:47 - 21.10.2025
Важно днес

Държавният дълг надхвърли рекордните 17 млрд. лева от началото на годината

България се нареди сред държавите с най-бърз темп на задлъжняване в ЕС

16:37 - 21.10.2025
Важно днес

ГЕРБ и ИТН заговориха за ротационно председателство на Народното събрание

Народното събрание възобновява работата си от сряда

16:18 - 21.10.2025
Важно днес

Европа подкрепи призива на Тръмп за прекратяване на огъня в Украйна по настоящите линии на фронта

ЕС ще обсъди използването на замразените руски активи като гаранция за нов заем от 140 млрд. евро в подкрепа на Украйна

15:46 - 21.10.2025