Консерваторите печелят изборите в Испания, но трудно ще съставят правителство Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Политическата криза в Испания се задълбочава, след като парламентарните избори в страната завършиха без категоричен победител. Опозиционната дясноцентристка Народна партия (НП) на Алберто Нуньес Фейхоо събра най-много гласове от вота, но не успя да си осигури мнозинство в парламента.

Въпреки че през цялата кампания социологическите проучвания прогнозираха, че НП ще изпревари Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП) и ще спечели категорично изборите, резултатите показаха много по-оспорвана надпревара.

При 100% обработени гласове НП завърши първа с 136 места в парламента, а социалистите получиха 122 места. Потенциалните коалиционни партньори на консерваторите в лицето на крайнодясната партия Vox получиха 33 места - доста по-малко от резултата им на последните избори, а съюзниците на PSOE в новата партия Sumar бяха на четвърто място с 31 места. Няколко по-малки регионални партии също печелят места в парламента.

Това показва, че политическият облик на следващото правителство е неясен. След като спечели най-много депутатски места, Народната партия (НП) ще получи първата възможност да състави такова. Съюзът ѝ с крайнодясната Vox обаче ще затрудни получаването на подкрепа от останалите политически формации. Партията подкрепя политики, които са против защитата на равенството на жените и ЛГБТК+ общността.

Социалистите на досегашния премиер Педро Санчес имат повече възможности за кабинет, но вероятно ще трябва да се справят с редица искания на каталунските сепаратистки партии, включително тяхното настояване за рефенредум за независимост, който предизвика политически хаос през 2017 г., когато Каталуния се опита да се откъсне от Испания.

Преговорите на двата блока за съставяне на правителство ще започнат след свикването на новия парламент на 17 август.

Избирателната активност на изборите в неделя е близо 70%, като тя е по-висока от тази на вота през ноември 2019 г. Това отчасти се дължи на подадените почти 2,5 млн. гласа по пощата.



Лидерът на испанската опозиционна консервативна партия Алберто Нуньес Фейхоо обяви победа на предсрочните избори, но без необходимия резултат.

Дори и с подкрепата на крайната десница, неговата Народна партия (НП) не успя да получи мнозинство в парламента.

Виковете в лагера на съперничещите си социалисти бяха също толкова силни, тъй като социалистическият министър-председател Педро Санчес заяви: "Реакционният блок се провали".

Въпреки че и двамата могат да претендират за успех, Испания остава с неубедителен резултат.

След изборите в неделя, на които нито една партия не спечели достатъчно места в парламента, за да състави правителство, Испания изглежда е обречена на мъчителни политически преговори. Перспективите за съставяне на коалиция сега остават неясни.

След като бяха преброени над 99% от гласовете, дясноцентристката Народна партия (НП) се класира на първо място със 136 места. Прогнозите са, че новопоявилата се крайнодясна партия Vox, която е възможен коалиционен партньор на PP, ще спечели 33 места.

Междувременно управляващата лявоцентристка Социалистическа партия на министър-председателя Педро Санчес е на път да спечели 122 места, а вероятните коалиционни партньори на Sumar - 31 места.

Важно днес

Reuters: Военният министър на Иран и командирът на Революционната гвардия са убити

Външният министър на Иран твърди, че аятолах Али Хаменей все още е жив

16:44 - 28.02.2026
Важно днес

Андрей Гюров: България не е страна в конфликта с Иран (обновена)

ГЕРБ и "Възраждане" се обидиха, че партиите не участват в Съвета по сигурността

15:28 - 28.02.2026
Кино и сериали

Истинската история от сериала Portobello: ТВ водещият, виновен до доказване на противното

HBO разказа историята на водещия от RAI Енцо Тортора, нарочен за член в Камората

13:27 - 28.02.2026
Важно днес

Lufthansa, Turkish Airlines и още компании спират полетите до Близкия изток

Qatar Airways временно спира да лети от и до Доха в Катар

12:48 - 28.02.2026
Важно днес

ПП номинира Велислав Величков за кандидат-депутат на Избори 2026

Юристът от "Правосъдие за всеки" ще влезе в листите на ППДБ

11:11 - 28.02.2026
Важно днес

Бойните кораби и самолети, които САЩ изпрати в Близкия изток преди ударите по Иран

Това е най-голямото струпване на военна сила от Ирак 2003 г.

10:33 - 28.02.2026
Важно днес

Андрей Гюров свиква Съвета по сигурността заради Иран

Кабинетът, службите за сигурност и президентството участват в съвета

10:18 - 28.02.2026