Кой е Борислав Гуцанов - номинираният за министър на труда и социалната политика Снимка: © БСП

Дългогодишният депутат от БСП Борислав Гуцанов е номинацията за министър на труда и социалната политика в проектокабинета с премиер Росен Желязков.

Гуцанов е член на партията от 1988 година. През 1995 г. е избран за член на Градския съвет на БСП-Варна. През същата година става общински съветник. През 2005 година оглавява Общинския съвет във Варна.

Вторият му мандат начело на местния парламент е прекратен, когато през 2010 година беше показно арестуван в дома си в рамките на акция на МВР под кодовото име "Медузите". Тогава ГЕРБ е на власт - с премиер Бойко Борисов и вътрешен министър Цветан Цветанов. В този период МВР провежда множество операции с гръмки названия.

Гуцанов беше арестуван по обвинение в източване на общинската фирма "Градски транспорт" във Варна. Задържани бяха още трима души, сред които и варненският бизнесмен Даниел Славов, известен като Дидо Дънката.

Арестувани бяха още директорът на "Градски транспорт" в града Пенчо Пенчев и главният счетоводител на общинския превозвач Йоана Кръстева. Според прокуратурата схемата е включвала покупка на автобуси втора ръка през офшорна фирма, зад която се предполага, че е стоял Дидо Дънката.

След задържането си през март 2010 г. Гуцанов прекара близо два месеца в ареста, след което е освободен.

Разследването срещу политика по-късно е прекратено заради липса на доказателства.

През 2019 година стана ясно, че той е осъдил прокуратурата и в България, и в Страсбург за обезщетение на стойност общо 140 хиляди лева.

Гуцанов е депутат в последните 7 парламента. Бил е зам.-председател и председател на Комисията по регионална политика и местно самоуправление и член на Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения. Той е и местният лидер на БСП-Варна.

Последно партийната структура нашумя с това, че в офиса ѝ се приютяват консулски услуги на Русия, след като руското дипломатическо представителство в морския град беше закрито. Гуцанов е след най-активните защитници на проруски тези в редиците на социалистическата партия.

Бил е член на групата за приятелство с Русия, а също и с Китай, Виетнам, Испания и Австрия.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Възраждане" ще атакува закона за особения управител на "Лукойл" пред КС

Минималният брой на депутатските подписи за сезиране на КС е 48 гласа

19:42 - 14.11.2025
Спорт

Отиде си легендата на българския футбол Стоян Йорданов

Йорданов е Осемкратен шампион на България с ЦСКА

18:43 - 14.11.2025
Важно днес

Зеленски отстрани двама министри заради корупционен скандал в енергийния сектор

Двама министри бяха отстранени от Съвета за сигурност на Украйна

17:57 - 14.11.2025
Важно днес

КЗП се самосезира за поскъпването на зоните за платено паркиране в София

Комисията ще проверява дали промените не противоречат на Закона за еврото

17:17 - 14.11.2025
Живот

Този вкусен, вкусен Пловдив

Надникваме в любими квартални ресторанти - добре пазени тайни за местните, приятни изненади за новодошлите.

17:14 - 14.11.2025
Живот

Дейвид Ковърдейл отряза "лъвската перука" и слиза от сцената на 74 години

Синеокият Принц на хард рока оставя парчета, които още дълго ще лекуват или разбиват сърца

16:56 - 14.11.2025
Важно днес

Прокуратурата внесе в съда и делото срещу бившия зам.-кмет на София Никола Барбутов

Заедно с още трима души, той е обвинен "съгласувани престъпления по служба и подкупи"

16:52 - 14.11.2025
Политика

Кой е Румен Спецов - директорът на НАП, който ще получи извънредна власт в "Лукойл"

Спецов отговаряше за данъчната администрация при Асен Василев, но днес лидерът на ПП се разграничава от него

15:16 - 14.11.2025
Спорт

Българин дебютира за италианския гранд “Милан”

Валери Владимиров пристигна от "Ботев" (Пловдив)

15:06 - 14.11.2025