Вашингтон свали санкциите по закона "Магнитски" срещу Антал Роган, близък сътрудник на унгарския премиер Виктор Орбан. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио аргументира решението с думите, че наказателните мерки са били „несъвместими с интересите на външната политика на САЩ “.
Действията на САЩ са демонстрация на близки отношения с правителстото на Орбан - той и неговата партия "Фидес" са сред най-гласовитите поддръжници на Доналд Тръмп в Европа, а унгарският премиер не крие и приятелското си отношение и към режима в Кремъл на Владимир Путин. Къде е мястото на Роган в тези отношения?
"Спасеният" от санкциите по "Магнитски" Антал Роган е близък помощник на Орбан и началник на кабинет му от 2015 г. Той беше санкциониран за корупция на 7 януари от администрацията на бившия президент Джо Байдън - ход, който Будапеща оспори след встъпването на Доналд Тръмп за втори мандат в Белия дом. Санкциите бяха наложени заради "водещата роля на Роган в системната публична корупция в страната".
Роган е с ранг на министър в Унгария, неофициално е наричан и "министър на пропагандата". При включването му в черния списък на САЩ през януари, от Държавния департамент на САЩ обяви, че Роган е използвал властовата си позиция за лично облагодетелстване, като е лишил унгарските граждани от жизненоважни финансови ресурси и е отслабил институции, ключови за стабилността на демокрацията.
Подчертава се също, че висши правителствени служители в Унгария от дълго време използват властта, за да обогатяват себе си и семействата си, като значителни публични средства са пренасочвани за частно ползване. Най-богатите хора в Унгария често са роднини и приятели на водещите фигури от правителството на Орбан.
Антал Роган е разпознат и като основен архитект и изпълнител на тази система от корупция. Според решението да бъде санкциониран по закона "Магнитски" от 7 януари, той е натрупал значително лично богатство и контролира голяма част от медийната среда в Унгария.
Изявлението тогава подчертаваше, че корупцията в Унгария е видима чрез множество кухи и ненужни проекти като изоставени инфраструктурни обекти, културни центрове, които не функционират и неизползвани изследователски съоръжения – всичко това, построено с публични средства.
В основата на всеки от тези обекти стои човек, който се обогатява, докато унгарският народ плаща цената, смятат властите в САЩ, като се позоват на Executive Order 13818, подписана от президента Доналд Тръмп на 20 декември 2017 г., която блокира собствеността на лица, замесени в тежки нарушения на човешките права и корупция.
Наредбата забранява финансови транзакции с тези лица и ограничава достъпа им до САЩ. Включва правителствени служители и олигарси, извършващи злоупотреби, и е насочена към защита на демокрацията и стабилността на международните икономически системи.
Сега администрацията на Тръмп отменя наложените санкции спрямо Роган само след 3 месеца, с аргумента, че "те не са съвместими с интересите във външната политика на САЩ". Подробности така и не бяха съобщени.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: