Кой покани Доналд Тръмп-младши в Румъния Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Новината, която обикаля Румъния цял ден - Доналд Тръмп-младши ще посети Букурещ седмица преди новите президентски избори в страната.

Един ден по-рано той ще дойде и в България по покана на криптоплатформата Nexo.

Кой всъщност организира посещението на Доналд Тръмп-младши в Румъния?

Според G4Media, това е Адриан Тийс - румънски политически консултант и бизнесмен, който има и германско гражданство. Известен е като човекът, който е довел в Румъния всевъзможни известни личности - от Михаил Горбачов до създателя на Wikipedia. През 2012 организира и приятелски мач между "Барселона" и местния Динамо Букурещ.

Адриан Тийс е бил съветник на бившия президент на Румъния Йон Илиеску - високопоставен член на румънската комунистическа партия преди 1989 г., който поема властта след свалянето на диктатора Чаушеску. Илиеску е президент между 1992-1996 и отново през 2000-2004. Срещу него беше образувано дело за престъпления срещу човечеството заради смъртта на стотици души по време на т.нар. румънска революция през 1989. Тийс е бил негов съветник до 2001.

През 2008 г. Тийс става отговорник за предизборната кампания на Сорин Опреску, който печели изборите за кмет на Букурещ. През 2015 г. обаче Опреску е арестуван за корупция, а няколко години по-късно беше осъден окончателно на 10 г. и 8 месеца затвор.

Според румънски медии - през 2014 г. Адриан Тийс e гравитирал и около щаба на бъдещия президент Клаус Йоханис. В последните години отново сменя ракетата носител - неофициално се твърди, че станал "стратег" на AUR (националистическа партия, близка до профила на "Възраждане"). Публично подкрепя и Калин Джорджеску, като сравнява анулирането на изборите през декември 2024 г. с "това, през което е преминал Доналд Тръмп".

Вторият ключов кадър, който се споменава като близък до обкръжението на фамилията Тръмп на Балканите, е Себастиан Гита - бивш депутат и съветник на бившия министър-председател Виктор Понта.

Гита живее от близо 10 години в "изгнание" в Белград заради висящо дело срещу него в Румъния за злоупотреба с европейски средства. Сърбия отказва да го екстрадира.

Гита е основател на новинарската телевизия Romania TV, която миналага година е домакин на посещението на Тръмп-младши в Букурещ.

Формалното събитие за визитата му на 28 април е бизнес форум, озаглавен Trump Business Vision 2025. Въпреки че той няма планирани срещи с политици, едва ли ще се размине без предизборна агитация.

Появата му се очаква седмица преди новия първи тур на президентския вот в Румъния на 4 май. .

Интересно е кой ще е новият фаворит на Белия дом, след като Джорджеску окончателно отпадна от играта.

Последното изследване показва, че лидерът на националистите от AUR Джордже Симион води с една трета от гласовете на румънците, а втори е бившият премиер - социалист Виктор Понта.

Понта също беше "клиент" на антикорупционната прокуратура, но в крайна сметка беше оправдан по обвиненията. Години по-късно все пак осъдиха Виктор Понта за плагиатство в докторската му дисертация.

Управлението му приключи с протести през 2015 г., когато беше принуден да подаде оставка след трагедията с пожара в клуб "Колектив".

На 11 март, когато Тръмп-младши беше в Белград, Виктор Понта също е посетил сръбската столица и се е срещна със сина на американския президент. Срещнал се е и със Себастиан Гита, както и с президента на Сърбия Александър Вучич.

Понта твърди пред G4Media, че обяснил на Тръмп-младши защо "всяка публична намеса на правителството на САЩ" във вътрешните работи на Румъния "не помага".

Но със сигурност това няма да е първата му визита в региона. На 11 март, в разгара на протестите срещу сръбския президент Александър Вучич, Тръмп-младши се срещна с него в Белград.

През септември 2024 г. той беше и на посещение в румънската столица за частно събитие на местната Romania TV, без да предизвика извънреден политически интерес.

Всичко се промени, след като Доналд Тръмп спечели новия си мандат.

"Дясната му ръка" Илон Мъск и вицепрезидентът Джей Ди Ванс изведнъж откриха Румъния на картата и започнаха да критикуват държавните ѝ институции заради решението да дисквалифицират проруския кандидат Калин Джорджеску след първия тур на президентските избори.

Важно днес

ЕС отрича да има криза с авиационното гориво

Вчера МАЕ предупреди, че Европа има запаси от керосин за около 6 седмици

19:45 - 17.04.2026
Важно днес

Илияна Йотова заговори за "просперираща България" преди изборите в неделя

Президентът Илияна Йотова направи обръщение към нацията

19:01 - 17.04.2026
Важно днес

Андрей Гюров: Прокуратурата проверява мен, министри и главния секретар на МВР по сигнали от „жълти медии“

"Докато ние сме работили по сигналите на гражданите, прокуратурата е действала по сигналите на бухалките", добавя Гюров

18:28 - 17.04.2026
Важно днес

Румен Радев за Украйна: България няма да пречи на ЕС да помага, но няма да участва

„Крим е руски“ е реалистична позиция, заяви бившият президент

17:25 - 17.04.2026
Важно днес

Ормузкият проток е отворен, САЩ продължават блокадата на ирански пристанища

10-дневно примирие между Израел и Ливан влезе в сила след повече от месец война

16:33 - 17.04.2026
Текстове от партньори

Спечелете двоен билет за „Дяволът носи Прада 2“ от играта на Kaufland Card

Играта е до 19 април

15:54 - 17.04.2026
Избори 2026

Избори 2026: Кои са кандидатите за депутати в листите от Плевен, 15 МИР

9 народни представители ще бъдат излъчени от Плевен

15:44 - 17.04.2026
Важно днес

Европейското приложение за проверка на възрастта онлайн се разбива за 2 минути, твърдят хакери

От ЕК заявиха, че приложението ще продължи да се подобрява

15:34 - 17.04.2026