Председателят на "Има такъв народ" Слави Трифонов реши да реагира на масовите упреци за това, че отказва да декларира публично имуществото си в нарушение на закона за противодействие на корупцията.
В поредна публикация във Facebook, Трифонов заявява, че "който трябва да знае - знае" какви пари има и дали е допуснал нарушение, а "за останалите тази информация би била просто сеир и задоволяване на жълто любопитство".
Председателите на партии, които получават държавна субсидия - а сред тях е и ИТН - са длъжни от години да осветяват личното си имущество, независимо дали са народни представители.
Обясненията на Трифонов, че е спечелил парите си "по телевизията", не представляват легитимно изключение от задължението, което важи за всички останали лица на публични длъжности.
КПКОНПИ обаче допусна и през 2021, и през 2022 г. имотното му състояние да остане скрито. Комисията дори не съобщи дали е наложила глоби върху него.
В позицията си във FB Трифонов прави опит да отмести казуса с липсващите му имуществени декларации към политически опоненти.
Той заявява, че ИТН са изпълнили обещанието си да не вземат повече от 1 лев на глас от държавната субсидия (нормата по закон е 8 лв.), като твърди, че партията е върнала 3 755 528 лв. на бюджета.
Вероятно в тази сума попадат и парите, които ИТН е можела да получи през 2021 г. като първа политическа сила. На изборите за 47 Народно събрание партията взе само 249 743 гласа, които предполагат по-малко от 2 млн. лв. субсидия на година в максималния ѝ размер.
Така или иначе - парламентът се разпадна за осем месеца и партиите не са получили пълния обем на тази сума.
Трифонов обвинява останалите партии, че не са постъпили като ИТН, и обвинява медиите, че не отразявали този факт. Темата за партийните субсидии става скандал всяка година при приемането на държавния бюджет, в който се определя ставката - за последно това се случи в началото на 2022 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: