Милиардерът Илон Мъск беше обвинен, че "цензурира" няколко от най-известните десни и консервативни активисти от движението "Make America Great Again" около Доналд Тръмп, след като влезе в открит конфликт с тях.
Поводът изглежда пренебрежим на фона на похвалите, които Тръмп отправяше по адрес на "гениалния" Илон Мъск, и влиянието в Белия дом, което му осигури сближаването с бъдещия президент.
Не всички в обкръжението на Тръмп обаче са доволни.
Причината са възгледите на Мъск и неговия партньор в "DOGE" ("департамента за правителствена ефективност") Вивек Рамасуами за нуждата на Америка да "внася" умни имигранти.
Всичко започва заради едно кадрово назначение. Тръмп номинира родения в Индия технологичен инвеститор Срирам Кришнан за съветник по бъдещето на изкуствения интелект.
Изборът на чужденец за една от водещите роли в кабинета на президента обаче явно е подразнила последователите на идеологията "Америка първа".
Крайнодясната активистка Лора Луумър, която е отявлена поддръжничка на Тръмп, определи назначението на Кришнан за "дълбоко обезпокоително" и сравни индийските имигранти с "нашественици от Третия свят" в публикация в Х на Илон Мъск.
Цялата ѝ тирада е отвъд границите на здравия разум и нормалния тон: "Белите европейци бяха тези, които създадоха американската меча, и не я създадохме, за да може да бъде експлоатирана от IT-та, които са за отворени граници", пише тя в отговор на технологичен предприемач от индийски произход, когото пита и "защо хората в Индия се изхождат във водата, в която се къпят и пият".
Смята се, че същата жена е убедила Доналд Тръмп да включи в кампанията си налудничавата история, че имигранти от Хаити изяждали домашните котки и кучета на жителите на Охайо.
Както нейният профил, така и акаунтите на над 10 други популярни консервативни "тролове" са набелязани от Илон Мъск за "прочистване". Лишени са от сините емблеми, които досега са им давали достъп до платени функции на Х, правото да печелят пари от абонаментни планове и да достигат до повече читатели на социалната мрежа.
Самият Мъск се включи лично в спора с MAGA-активистите за това дали САЩ трябва да държат границите си отворени за талантливи и професионално развити чужденци.
Лично той попада в тази категория като имигрант, роден и израснал в Южна Африка. Мъск пристига в Съединените щати като студент от Канада и получава гражданство едва през 2002 г.
"Има постоянен недостиг на инженери на най-високо ниво. Това е фундаменталният ограничителен фактор в Силициевата долина", отговаря той на критиците на тази политика.
Мъск дава пример и с това защо компанията му за електромобили носи името на Никола Тесла: "Той е бил беден имигрант, чиито изобретения водят до американската доминация в производството и употребата на електричество.
"Всеки - независимо от расата, вярата и националността си - който е дошъл в Америка и е работил до скъсване, за да допринесе за тази държава, завинаги ще има моето уважение Америка е страната на свободата и възможностите. Борете се с всяка част от съществото си, за да я запазите такава", пише още той.
MAGA-крилото при Републиканците обаче даде да се разбере, че не е гласувало доверие за либертарианските мечти на Мъск, а иска нещо съвсем различно.
"Големите технологични милиардери се отнасят с MAGA като със селяни, за каквито ни смятат и винаги са ни смятали", отговаря Лора Луумър, която обвинява Мъск в "тоталитарна цензура", защото ѝ е отнел приходите от абонаменти в X след расистките ѝ изказвания.
На втора линия - същият сблъсък тече между Вивек Рамасуами и твърдите привърженици на Доналд Тръмп, които го чакат да "направи Америка отново велика".
За разлика от Мъск, Рамасуами е роден в Охайо в семейството на индийски имигранти. Оказва се, че неговата представа за причините за изоставането на САЩ от азиатските конкуренти в IT сектора е съвсем различна.
И тя е "посредствената" култура на Америка, която според него не приоритизирала тежкия труд, а мързела.
"Култура, която величае кралицата на ученическия бал, а не шампиона от олимпиадата по математика, или капитана на футболния отбор пред отличника на випуска, няма да произведе най-добрите инженери", пише Рамасуами.
Той призовава за "повече филми като Whiplash и по-малко повторения на "Приятели". Повече уроци по математика и по-малко преспивания у съученици. Повече състезания по природни науки през уикенда и по-малко анимационни филмчета в неделя сутрин. Повече книги и по-малко телевизия. Повече творчество и по-малко "почивка". Повече извънучебни занимания и по-малко "висене в мола".
Критиката на Рамасуами беше посрещната с възмущение от хора като Стийв Банън, Майк Чернович и други лоялни на Доналд Тръмп говорители.
"Поколението от Уудсток успя да построи аеоркосмическата индустрия, поколението преди него стигна до Луната, Америка се справяше чудесно. Подтекстът на твоя туит е, че всички сме живели в мизерия, преди да дойдат имигрантите с визи за специалисти и да ни спасят. Защо тогава всички искат да се преселят тук?", иронизира го Чернович.
Друг консерватор призовава кръга около Илон Мъск да "чуе аргументите на MAGA" и да приеме, че приеманите чужденци трябва да имат не само висока професионална подготовка, но и да приемат "американските ценности" и да са готови да бъдат асимилирани напълно в местната култура.
Самият Доналд Тръмп обещава да подпише заповеди за депортация на чужденци от първия ден на мандат си като президент, независимо от всичко.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: