Крайната десница е първа на изборите в Нидерландия Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Крайнодясната, антиислямска Партия на свободата (PVV) на Герт Вилдерс е на път да стане най-голямата партия в холандския парламент, показват екзитполовете от проведените избори.

Очакванията са, че това ще разтърси не само политическия пейзаж в Холандия, но и този в цяла Европа.

PVV, чийто манифест включва призиви за забрана на джамиите, Корана и ислямските забрадки в правителствените сгради, спечели двойно повече места в 150-местния парламент, от колкото на вота през 2021 г.. Прогнозите са, че формацията на Вилдерс ще има между 35 и 38 депутати.

Все още не е ясно дали Вилдерс ще успее да събере достатъчно подкрепа за сформиране на коалиция с работещо парламентарно мнозинство.

Целта му е да получи 76 места в 150-местния парламент.

"Кампанията приключи и избирателите се произнесоха. Призовавам партиите, сега ще трябва да се споразумеем помежду си. С чудесната си позиция от 35 места PVV вече не може да бъде пренебрегвана", каза Вилдерс след края на изборния ден.

Ляво ориентираният алианс "Зелени, леви и работнически партии" (GL/PvdA) се очаква да спечели второто място с 25 места.

Начело на партията е бившият еврокомисар Франс Тимермансвече, който вече заяви, че няма да влезе в коалиция с PVV. С подобна позиция излезе и центристката партия "Нов социален договор" (NSC), предаде The Guardian.

Либерално-консервативната Партия за свобода и демокрация на отиващия си министър-председател Марк Рюте, която според прогнозите заема трето място с 24 места, е „отворена за идеята, но тази седмица изключи възможността да подкрепи Вилдерс за министър-председател“.

Вилдерс, който е под полицейска закрила от 2004 г. и през 2016 г. е осъден за дискриминация, след като на предизборен митинг нарича мароканците "мърша", вече получи множество поздравления от своите крайнодесни колеги из цяла Европа.

Вятърът на промяната е тук!“, заяви унгарският премиер Виктор Орбан заяви по повод победата на холандския политик.

Крайнодясната Марин Льо Пен във Франция разчете победата на Вилдерс като знак „който потвърждава нарастващата привързаност към защитата на националната идентичност“.

Вилдерс е откровен евроскептик и отдавна води кампания за това нидерландското правителство да си върне контрола върху границите на страната, за да намали имиграцията, да намали плащанията в бюджета на съюза и да наложи вето на всяко по-нататъшно разширяване на ЕС. Той също така поиска Нидерландия да спре да изпраща оръжия на Украйна.

Резултатът от изборите, които ще доведат до първия нов министър-председател на Нидерландия от 13 години насам след четири последователни коалиции, ръководени от Марк Рюте.

Въпреки че партията, която спечели най-много места, традиционно осигурява следващия министър-председател, това в никакъв случай не е гарантирано. Рюте ще остане в ролята на служебен министър до съставянето на ново правителство, което може да стане не по-рано от следващата пролет.

Четвъртата и последна коалиция на бившия премиер подаде оставка през юли, след като не успя да постигне съгласие по мерките за ограничаване на миграцията - един от ключовите въпроси на кампанията, наред с жилищната криза, която засяга най-вече холандската младеж.

Бизнес

Европа има запаси от керосин за около 6 седмици, предупреждава МАЕ

Възможно е да се отменят полети, ако скоро Ормузкият проток не бъде отворен

15:32 - 16.04.2026
Важно днес

Автомобил без шофьор се спусна по стълбите на подлез в София

69-годишният собственик паркирал, но не вдигнал ръчната спирачка

15:27 - 16.04.2026
Важно днес

Хегсет: Блокадата на иранските пристанища ще продължи

Иран настоява САЩ и Израел да бъдат подведени под отговорност за убийствата на ирански лидери

14:53 - 16.04.2026
Важно днес

Прокуратурата обяви, че "активно работи", но не каза какво точно, след критики от служебния кабинет

Обобщени данни за нарушенията и престъпленията ще бъдат представени след изборите

13:49 - 16.04.2026
Важно днес

"Два лъва, една кауза“: Британското посолство отбелязва 150 години от Априлското въстание с изложба за Уилям Гладстон

Изложбата проследява как събитията от 1876 г. и силата на публичното слово променят политическия дневен ред на Европа

13:11 - 16.04.2026
Важно днес

Почина композиторът и диригент Кирил Икономов

Икономов е починал внезапно, съобщи съпругата му Мая Нешкова

13:07 - 16.04.2026
Важно днес

Интерактивна карта показва къде са избирателните секции у нас и в чужбина

В деня на вота ще бъде добавена и информация за броя гласували във всяка секция

12:53 - 16.04.2026
Важно днес

Четирима служители на ТЕЦ "Бобов дол" са арестувани за купуване на гласове

Акцията е проведена след получен сигнал в полицията

12:34 - 16.04.2026
Живот

Обичаната „донът“ лампа на ИКЕА се завръща в нова, подобрена версия

Колекцията VARMBLIXT въвежда интелигентни функции за по-добър контрол върху осветлението у дома

12:00 - 16.04.2026