Осъдителната присъда на Марин льо Пен предизвика вълна от реакции от политици, близки до крайно дясната идеология на нейния "Национален сбро".
Льо Пен почти изгуби шансовете си да се кандидатира за президент на Франция през 2027 г. заради незабавно наложената ѝ забрана да заема публични постове в продължение на 5 години.
Това води и до още един проблем за нея. Ако Националното събрание внезапно бъде разпуснато, Льо Пен ще загуби и депутатското си място. Сега като председател на най-голямата парламентарна група, тя има водеща позиция в политическите дебати.
Тя получи и наказание от 4 г. лишаване от свобода, от които две години условно и две години с носене на електронна гривна за проследяване заради финансови злоупотреби за 3 млн. евро от Европейския парламент.
Присъдата ѝ беше коментирана почти незабавно от Москва.
"Все повече и повече европейски столици тръгват по пътя на нарушаване на демократичните норми", обяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в иронична проява на загриженост за "демокрацията" от страна на режима, който елиминира политическите противници на Владимир Путин с всякакви средства.
Je suis Marine! @MLP_officiel
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) March 31, 2025
Унгарският премиер Виктор Орбан публикува слогана "Je suis Marine!" в профила си в X/Twitter.
Вицепремиерът на Италия Матео Салвини и лидер на крайно дясната партия "Лига" обвини Брюксел за съдебните проблеми на Марин льо Пен.
"Онези, които се страхуват от присъдата на избирателите, често се опират на присъдата на съдилищата. В Париж осъдиха Марин льо Пен и искат да я изключат от политическия живот. Лош филм, който гледаме и в други държави като Румъния", казва Салвини с препратка към изключването на Калин Джорджеску от повторно обявените президентски избори в Румъния.
Неговата партия е в една и съща политическа група с френския "Национален сбор" на Льо Пен в Европейския парламент.
Реакция дойде и от Герт Вилдерс от Нидерландия, който обяви "100 процента подкрепа" за Льо Пен.
В самата Франция реакциите са разнопосочни.
Лидерът на "Националния сбор" Жордан Бардела очаквано отхвърли решението на съда като "несправедливо" и заключи, че френската демокрация била "екзекутирана". Сходен тон използва и съюзникът му в Националното събрание Ерик Киоти, който обвини съда в затовор срещу десницата.
Радикалната левица от "Непокорна Франция" посрещна новината за присъдата на Марин льо Пен с предпазливо одобрение.
"Фактите по делото, които бяха обявени за доказани, са особено сериозни и изцяло противоречат на слогана "Високо вдигната глава и чисти ръце", която партията отдавна използва", се казва в тяхната декларация.
"Непокорна Франция" все пак отчита като принципен проблем това, че Марин льо Пен няма право да обжалва съдебната забрана за заемане на публични позиции.
"Колкото до останалото, нашите методи никога не са включвали употребата на съда за отърваване от "Националния сбор", казва те. Битката срещу националистите ще продължи "както пред урните, така и на улиците", който и да е кандидатът, съобщават от левицата на Жан-Люк Меланшон.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: