Директорът на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева сподели, че е останала толкова впечатлена от песимистичните прогнози в доклада за климата на IPCC към ООН, че не е могла да заспи след прочитането му.
Георгиева участва в Световния икономически форум в Давос, като се включи в дискусията "Лидерски уроци" за ефекта от климатичните промени върху бъдещето на финансите и индустрията
"Голямото пробуждане се случи миналата година, когато прочетох доклада на IPCC. Казвам ви, не можах да заспя в онази нощ. Единственото, за което си мислих, беше моята 8-годишна внучка. Какво направихме? Докато тя стане на 20 години, може да има 100 милиона повече бедни хора заради климатичните промени. Докато навърши 40 години - може да има повече от 100 милиона климатични бежанци. Ако доживее до 90-годишна възраст и температурата се повиши с 3-4 градуса, планетата ще е почти необитаема", казва Кристалина Георгиева пред участниците в сесията в Давос.
Докладът, който тя споменава, беше публикуван в края на 2018 г. от междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC) на ООН. Авторите му предупреждаваха, че светът разполага с около 12 години, за да запази глобалното затопляне в рамките на не повече от 1,5 градуса. Отвъд тази граница се увеличават и рисковете от екстремни климатични явления - суша, наводнения, извънредно високи температури и унищожаване на поминъка на стотици милиони души по света.
Георгиева цитира изследване на МВФ, в което се установява, че ръстът на неравенството е прекурсор за всяка голяма финансова криза от 1870 г. насам.
Тя участва в панел заедно с главния изпълнителен директор на най-голямата инвестиционната компания BlackRock Лари Финк, който преди дни обяви, че новата стратегия на фонда ще се фокусира върху устойчиви инвестиции и борба с климатичните промени.
"От личните разговори, които проведохме с нашите клиенти, бих казал, че 99 срещу 1 бяха в подкрепа на тази идея. Някои от най-щедрите писма, които получи, бяха от наши клиенти в Тексас. Някои от най-щедрите разговори бяха с клиенти от Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства", казва Финк.
Той предупреждава, че призивите за незабавен отказ от въглеродните горива и производство са противопоказни за климатичното движение, защото "популистките лидери ще се възползват от това". В същото време, Финк посочва, че досегашните мерки на правителствата по света са "много регресивни", като даде за пример налагането на "въглероден данък", който не ощетява богатите, а бедните.
"Ако правителствата използват въглеродния данък и преразпределят голям процент от него към онези, които са най-ощетени от климатичните промени, но и създаде реален резултат в прехода към нова енергия, тогава ще имаме по-добри постижения", казва Лари Финк.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: