Денят на шегата приключи, но за жалост първоаприлските лъжи шеги продължават да наводняват онлайн пространството. Тази година много от тях звучаха съвсем правдоподобно - или поне ни се искаше да са истински. Като например (не)новината, че Ариана Гранде ще е в главната роля в биографичен филм за Бритни Спиърс или че платформата за езици Duolingo тръгва на свой околосветки круиз, на който всеки ще се научи да говори като "местен жител, където и да отиде".
Gen Z дневниците също се стремят да предложат интересни и забавни неща, но в тях поне има доза истина. След това нескромно твърдение е време да хвърлим поглед и към изминалата седмица. Тя донесе още един труден за обяснение тренд в TikTok и две епични битки - една за билети и друга за бисквитен крем от софийски магазин.
Втора световна Ticketmaster война
Човек и добре да живее, все някога ще му се наложи да купува билети през Ticketmaster. Към момента едва ли има друга платформа, която да поставя на изпитание нервите на потребителите по толкова драматичен начин.
Поводът за нови критики към сайта стана дългоочакваната продажба на билети за турнето на Лейди Гага - Mayhem Ball Tour. Каквото и вълнение да са изпитвали феновете ѝ около концерта, то бързо беше попарено.
Купуването на билети се оказа същинска онлайн "битката" за хора от различни точки на Европа, в това число и българи, решили да опитат късмета си.
Платформата функционира така, че всеки желаещ трябва да влезе в точния час на пускането на билетите и да се "нареди" на виртуална опашка. Какъв номер ще сте в нея обаче зависи изцяло от това дали имате късмет или не. Продажбата прилича по-скоро на лотария.
Този път дори и късметлиите, изтеглили число 5000 вместо например 50 000, се оказаха в затрдунена позиция. Напливът на купувачи беше толкова голям, че когато се избере конкретен билет и място - то просто изчезва, тъй като друг човек може да ви е изпреварил с няколко стотни от секудната и да ги е купил преди вас. При някои потребители картите с места за сядане просто премигваха от "Достъпно" в "Продадено" без шанс да се премине към плащане.
@sophie__evelyn No Gaga tickets for me ☹️ #fyp #ladygaga #mayhemtour #ticketmaster #concerts #ticketmasterfail #relateable #memes #sabrinacarpenter #usher #taylorswift #beyonce #sameoldstory ♬ female rage - bel6va
Фиаското напомня на наплива за билети на Тейлър Суифт през 2023 г., който неслучайно беше наречен "The Great War" (Великата война). Този път историята се повтаря, но с друг голям изпълнител.
Критики отнесе не само Ticketmaster, но и Лейди Гага. Нейният екип никак не улесни феновете. Изпълнителката е решила турнето ѝ да бъде само в ограничен брой локации с няколко дати, а вместо по-големи стадиони, тя е избрала по-малки локации, въпреки очевидния интерес.
В допълнение европейските ѝ почитатели не получиха възможност за предварителна продажба - т.нар. artist pre-sale. Не липсваха и критики относно високите цени - особено за места като Лондон и Амстердам.
@krisjennerssecrets and she’s a real one for not making me leave the city 🖤🖤 #ladygaga ♬ How Bad Do U Want Me - Lady Gaga
Българските инфлуенсъри се карат... за бисквитен крем
В света на българските инфлуенсърите тази седмица се зароди спор с остри обвинения, видео на ответната страна и последвало извинение. Драмата, разбира се, е повече от сериозна. Става дума за конфликт около... бисквитен крем.
Създателят на съдържание и кулинарен инфлуенсър Alexander Vlog реши да опита пред аудиторията си бисквитен крем, който е закупил от турски магазин в София. Обратната му връзка за продукта е, че не е особено впечатлен – намира го мазен и твърде сладък.
"За пореден път си ми е сладко. Буквално има вкус на бискивити", казва Alexander, докато яде бисквитения крем, намазан върху... бисквита.
Безобидното му видео с лично мнение обаче провокира друг създател на съдържание, който се включи с опровержение от профила на компанията, която изглежда е дистрибутор на крема. Той казва, че в твърденията на Alexander Vlog "няма нищо вярно", нито в продукта е добавена мазнина, нито съобщената цена е вярна.
Спорът не приключи дотук. Последва още едно 2-минутно видео с позиция на Alexander, който обяснява откъде е купил бисквитения крем като допуска, че може да е бил съхраняван неправилно.
@alexander_vlog Няма да позволя да бъда обвиняван в лъжи! #fyp #tiktokbulgaria #alexandervlog #bulgaria #българия ♬ original sound - ALEXANDER VLOG
"Няма да позволя да бъда обвиняван в лъжи!", пише той в описанието на клипа си.
И колкото и нелеп да изглежда целият този казус, той някак е привлякъл интерес в TikTok. И трите видеа по #КремГейт са гледани между 185-193 хил. пъти. А в коментарите стотици потребители се надпреварват да изкажат мнение по този наболял сладък проблем.
Палец нагоре = пасивна агресия
Извън дълбокосмислените и събитийни неща в българския TikTok тази седмица попаднах и на чуждестранен пост в Instagram, свързан с емоджитата и тяхното "скрито" значение за поколението Z.
Постът, маркиран като "новина", гласеше: "Gen Z официално се противопоставя на емоджито с вдигнат палец, като казва, че той е пасивно-агресивен и остарял". И понеже намирам това за напълно вярно, се чувствах длъжен да ви го предам.
В лична комуникация с други представители на поколението вдигнатият палец може да се възприеме не като обикновено "добре" , а като нещо студено, отдалечено и пасивно агресивно. Все едно да отговорите на съобщение само с "к" вместо с "ок".
Наскоро темата за това как точно общуват младите в онлайн пространството беше засегната в сериала на Netflix "Adolescence". Там стана ясно, че това е сериозен въпрос, защото младите, просто комуникират по начин, който е по-различен от този на родителите им.
Gen Z е благосклонно и едва ли ще се засегне, ако случайно изпратите палец нагоре. Но имайте предвид, че този приятелски жест в различна ситуация може да е знак за тиха война.
Куиз с десерти или нещо подобно?
Много от трендовете в TikTok най-често буквално тръгват от нищото, а някои даже си нямат име... и в много случаи и обяснение. Такъв е примерът с новият нашумял саунд, по който вече са направени хиляди видеа.
В него се чуват единствено имена на десерти - "чийзкейк, ябълков пай, бисквити с шоколадови парченца, брауни, сладолед". Трендът зад аудиото не е свързан нито с рецепти, нито с готвене.
Хората използват този звук и правят нещо, с което да покажат колко харесват даден десерт. Това обаче не става с "да" или "не", а по-доста по-креативни начини. Например: "правя задно салто за всеки десерт, който харесвам" или "държа се повече като Ники Минаж в съотвествие с това колко харесвам дадения десерт".
@chivirgo #bigback #roman #barb ♬ The Floor On FOX - Reality Club FOX
Аудиото е от американско куиз шоу, в което участниците трябва да назовават бързо какво виждат на екрана. Разрастванто на тренда обаче премина границите на американския алгоритъм и беше подет от потребители по цял свят.
И още един тренд, но с Майли Сайръс
Тази седмица отново имаме нова музика от поп изпълнител. Майли Сайръс обаче направи нещо нетипично - без много усилия успя да предизвика тренд в социалните мрежи по парчето ѝ "End of the World" още преди то да бъде официално пуснато.
Сайръс тийзна песента си в началото на седмицата, като сподели част от припева, в който се пее: "Let's pretend it's not the end of the world".
Въпреки че все още не я бяха чули в пълнота, много потребители решиха, че песента ще бъде безспорен хит. Те се вдъхновиха от единствения наличен към онзи момент цитат и създадоха различни видеа, с които "да се престорим че не е краят на света".
@jj.orti It wasn’t ❤️🩹 #endoftheworld #endoftheworldmileycyrus #mileycyrus #mc #somethingbeautiful @Miley Cyrus ##CapCut ♬ End of the World - Miley Cyrus
Идеята е много проста – веднага, след като бийтът дропне, се показват серия от щастливи моменти. Един вид, че дори когато нещата са трудни и тежки, не е краят на света и се случват и хубави неща.
Макар да е малко клише, все пак е сладко. А "End of the World" вече може да бъде чута и за много по-дълго от 10 секунди в TikTok:
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: