Американският президент Доналд Тръмп удължи за втори път срока за намиране на американски купувач на TikTok. Тръмп обяви, че дава още 75 дни, в които позволява на социалната китайска платформа да продължи дейността си в Съединените щати.
"Не искаме социалната мрежа да "потъне в мрак". Очакваме с нетърпение да работим с TikTok и Китай, за да приключим сделката", написа Тръмп в своя публикация.
Още предходната администрация на Джо Байдън подписа закон, който изискваше от базираната в Китай компания майка на TikTok - ByteDance, да продаде приложението на американски купувач, за да може да продължи да оперира на територията на САЩ. Решението беше взето поради съображения за национална сигурност, тъй като се твърди, че приложението може да бъде използвано от Китай като инструмент за шпионаж.
Законът трябваше да влезе в сила през януари, но Тръмп отложи прилагането му още с встъпването си в длъжност с надеждата да постигне бърза сделка.
В свое изявление ByteDance заяви, че текат обсъждания с администрацията на Тръмп, но "споразумение не е сключено".
Забавянето на сделката се дължи на наскоро обявените мита на САЩ, включително срещу китайски стоки. Според двама източници, цитирани от Reuters, е имало сделка на масата, но тя е била спряна от Пекин веднага след новината за митата тази седмица.
Споразумението за закупуването на TikTok до голяма степен е било финализирано в сряда. То е предвиждало отделяне на операциите на приложението в САЩ в нова компания, базирана в страната и управлявана от американски инвеститори. ByteDance е щяла да има акции в нея, но по-малко от 20%, твърдят източниците.
Сделката е била одобрена от инвеститори, ByteDance и правителството на САЩ, но китайската компания се е отказала в последния момент изглежда заради недоволството на Пекин от митата.
След като Тръмп обяви, че тази седмица ще увеличи митата с 34%, комунистическата държава вече е изправена пред 54% мито върху стоки, внасяни в САЩ. Тръмп заяви, че е готов да намали митата за Китай, за да сключи сделка с ByteDance за продажба на TikTok, който се ползва от близо 170 млн. американци.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: